اطلاعات کشور قبرس مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
سه شنبه ، 18 آذر 1393 ، 12:18

قبرس

جمهوری قِبرِس کشوری جزیره‌ای است، در شرق دریای مدیترانه که پایتخت آن نیکوزیا است. این کشور به دو بخش قبرس شمالی (بخش ترک‌نشین) و بخش یونانی‌نشین تقسیم می‌شود که در آن هردو زبان ترکی و یونانی رسمی هستند. یونانی‌ها ارتودوکس و ترک‌های قبرس مسلمان هستند.

جزیره قبرس بعد از جزیره ساردنی و سیسیل سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه‌است و جمهوری قبرس از اعضای اتحادیه اروپا می‌باشد. قبرس از نقاط گردشگرپذیر مدیترانه‌است و در ۱ ژانویه ۲۰۰۸ به حوزه یورو پیوست.

جمعیت کل جزیره یک میلیون و صد هزار نفر است و جمعیت جمهوری قبرس بدون احتساب قبرس شمالی ۸۴۰ هزار نفر است. ۷۷ درصد مردم این جزیره یونانی و ۱۸ درصد نیز از ترکان قبرس هستند.

این جزیره به خاطر مکان راهبردی خود در طی تاریخ، مورد حمله و اشغال امپراتوری‌های گوناگون ازجمله هیتی‌ها، آشوری‌ها، مصری‌ها، ایرانیان، یونانی‌ها، رومی‌ها، بیزانسی‌ها، عثمانی‌ها و اعراب قرار گرفته‌است. اسکندر مقدونی در ۳۳۳ پیش از میلاد قبرس را از ایران جدا کرد.

قبرس در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس براساس مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کردند.

جمهوری قبرس به شش استان تقسیم شده‌است. نام این استان‌ها فاماگوستا، گیرنیا، لارناکا، لیماسول، نیکوزیا، و پافوس است.

قسمت شمالی قبرس فرهنگی برگرفته از ترکیه و بخش جنوبی آن برگرفته از یونان دارد.

 

آب و هوا

قبرس دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستانهای معتدل است. حدود ۱۲٪ زمین‌های آن زیر کشت بوده و در آن مرکبات، سیب زمینی، گندم، زیتون و جو به عمل می‌آید. پرورش گوسفند، بز و خوک نیز رایج است. صنایع قبرس چندان پیشرفته نیست و شامل صنایع دستی و محلی می‌باشد. توریسم، منبع درآمد مهمی برای قبرس محسوب می‌شود.

 

قبرس شمالی ( قبرس ترک)

جمهوری ترک قبرس شمالی که معمولاً قبرس شمالی خوانده می‌شود ناحیه تحت تسلط ترک‌ها در شمال جزیره قبرس است. پایتخت این کشور نیز به مانند کشور قبرس میان ترک‌ها و یونانی‌ها تقسیم شده و شمال شهر نیکوزیا به نام نیکوزیای شمالی با جمعیتی ۵۰،۰۰۰ مرکز جمهوری ترک قبرس شمالی می‌باشد.

بخش ترک‌نشین قبرس در سال ۱۹۸۳ اعلام استقلال کرد و نام خود را جمهوری ترک قبرس شمالی گذاشت.

مردم جمهوری ترک قبرس شمالی را ترک‌ها، هم ریشه ترک‌های استانبولی تشکیل می‌دهند که به زبان ترکی قبرسی از لهجه‌های زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند.

جاذبه های گردشگری قبرس

مکان‌های دیدنی

جزیره قبرس به گهواره تمدن غرب شهرت یافته است. مکان‌های تاریخی  بسیاری درشهرهای باستانی فاماگوستا،  گیرنه، کارپاز، لفکه، گوزل یورت، نیکوزیا، ینی ایسکله وجود دارند که ارزش دیدن دارند.

اگر می‌خواهید بیشتر با تاریخ قبرس آشنا شوید، از موزه‌های  قبرس در نیکوزیا (موزه سنگی لافیتوس و موزه ملوی تکه)، در گیرنه (موزه هنر مدمی گیرنه، موزه هنر‌های عمومی، موزه کشتی شکسته)، در فاماگوستا (موزه و آرامگاه کانبولات، زندان و موزه نامیک کمال، موزه باستان شناسی بارناباس)، در گوزل یورت (موزه گوزل یورت، موزه باستان شناسی و طبیعت) و در ینی اسکله (موزه آیکون در ایسکله) دیدن کنید. اگرهنرهای زیبا را ترجیح می‌دهید،  بازدید از گالری‌های قبرس شمالی را پیشنهاد می‌کنیم.

مکان‌های تاریخی قبرس شمالی

مکان‌های دیدنی واقع در شهر نیکوزیا:

مسجد تورونکلو

مسجدحیدر پاشا (کلیسای کاترین )

کلیساهای بیدستان

عمارت درویش پاشا

دیوارهای شهر باستانی نیکوزیا

مسجد احمد آرپ

مسجد سلیمیه (کلیسای سنت سوفیا)

کاروانسرا قماربازان

مسجد ینی کامی

کاروانسرا بزرگ

ستون‌های ونیزی و میدان آتاتورک

مسجد ایپلیک پازاری

دروازه گیرنه

موزه لاپیداری

موزه مولوی تکه

مسجد سارایونو

کتابخانه سلطان محمود

حمام بزرگ

 

مکان‌های دیدنی واقع در شهر گیرنه:

بندر گیرنه

قلعه بوفاونتو

وریسی(کاتالکوی)

قلعه هیلارون

صومعه سورپ ماگار

موزه کشتی شکسته

قلعه گیرنه

موزه آیکون

موزه هنرهای مردمی

صومعه بلاپایس

کلیسا آنتی پانیتیز

کلیسا لاپتا(لاپیتوز)

لامبوسا

کیرسوکاوا

قبرستان کارمی

مقبره عمر

 

 

مکان‌های دیدنی واقع در شهر فاماگوستا:

کلیسای سنت جرج یونانی

مسجد سینان پاشا(کلیسای پیتر و سنت پال)

دروازه دریا

مقبره‌های رویال

کلیسا پانایا کاناکاریا

قلعه اتلو

قلعه نیتوویکلا

قلعه نستوریان

کلیسای جرج لاتین

دروازه زمین(راولین)

مسجد لالا مصطفی پاشا

صومعه بارناباس

مقبره نیکوکرئون

قبرستان کلارگا

موزه و مقبره کامبولات

سالامیس

دیوارهای شهر فاماگوستا

اینکومی(آلاسیا)

آرسنال(سنگر مارتیننگو)

حمام کرتیکلی

کلیسای سنت فرانسیس

کلیسای دوقلو

کاخ ونیزی‌ها

زندان نامیک کمال

موزه باستان شناسی بارناباس

 

مکان‌های دیدنی واقع در شهر گوزل یورت:

صومعه سنت ماماس

موزه گوزل یورت

 

مکان‌های دیدنی واقع در شهر لفکه:

قصر وونی

سولی

 

مکان‌های دیدنی واقع در شهر ینی اسکله:

آفندریکا

صومعه آپوستولوس آندریاس

کلیسای آیا تریاس

کلیسا آیوس فیلون

قلعه کانتارا

موزه آیکون ایسکله

 

 

 

مراکز خرید

گردشگران می‌توانند طیف گسترده ای از کالاهای مصرفی را در بازارهای قبرس شمالی بیابند. بسیاری از مارک‌های تجاری مشهور به راحتی در دسترس هستند. محصولات محلی را می‌توان از بازارها و فروشگاه‌های کوچک خریداری کرد، طیف گسترده ای از انواع نوشیدنی‌ها با قیمت‌های بسیارپایین وجود دارد. مالیات بر ارزش افزوده (KDV) برای بسیاری از کالاها و خدمات با نرخ 2٪ تا 20٪ در نظر گرفته شده است. تعداد زیادی سوپر مارکت زنجیره ای مواد غذایی در قبرس شمالی توسط  شرکت‌های لمار و آسترو تاسیس شده است. بهترین فروشگاه‌ها را می‌توان در گیرنه و نیکوزیا یافت.

در قبرس شمالی لباس‌های کپی (fake) برای خرید با قیمتهای بسیار مناسب به فروش می رسد. با این حال کیفیت و قیمت در مغازه‌های مختلف متفاوت است. درقبرس شمالی می‌توان مغازه‌های بسیار خوبی با لباس‌های مد روز جهانی وهمچنین انواع مغازه‌های فروش زیورآلات را یافت. لباس‌های زیبا و رنگارنگ برای کودکان نیز موجود است.

در مرکز شهرهای بزرگ بیشتر مغازه‌ها به فروش طلا و نقره مشغولند. قیمت‌هامناسب و طرح‌‌ها بدیع هستند  قطعات طلا و نقره معمولا قبل از اینکه به فروش برسند، وزن می‌شوند. در مجموع، مغازه‌های جواهر فروشی بسیاری با انواع اشکال مختلف طلا و جواهر در اندازه‌های متفاوت و ترکیب با سنگ‌های رنگی موجود است.

مغازه‌های بازار با مجموعه‌‌ای شگفت انگیز از سفال ترکیه ، کاشی، ابریشم، کوسن ، روسری، انواع سوغاتی‌ها و غیره در تمامی روستاها و شهرها دیده می‌شوند. محصولات سبد بافی (سستا یا پانری به ترکی) نسبتا گران بوده و برخی از آنها بسیار با استحکام هستند.

 

در نیکوزیا و فاماگوستا تعداد محدودی مغازه‌های عتیقه فروشی برای فروش اجناس اوراقی، ظروف مسی قدیمی ‌و کالاهای قدیمی ‌خانگی وجود دارند. بسیاری از محصولات از جمله محصولات نساجی، فرش، سرامیک،  فانوس‌های مسی و سایر وسایل خانگی از ترکیه وارد شده است.

 

اطلاعات ضروری

واحد پول: یورو

نرخ برابری یورو با دلار: هر دلار برابر با 0.78 یورو است.

کد تلفن بین‌المللی: 357 +

اختلاف زمانی: 2 +ساعت (دو ساعت جلوتر از زمان مبدا گرینویچ)

 

 

 

تلفنهای ضروری

پلیس  155

آتش نشانی 199

آمبولانس 112

پیش بینی آ ب و هوا 166

 

آخرین بروز رسانی مطلب در سه شنبه ، 18 آذر 1393 ، 12:24
 

تهران، خیابان مطهری، نرسیده به چهارراه سهروردی، پلاک 97، طبقه همکف، واحد 3 تلفن: 88537383

LiveZilla Live Help