اطلاعات کشور چین مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
سه شنبه ، 29 مهر 1393 ، 07:48

چیِــن

چین با نام رسمی جمهوری خلق چین  پرجمعیت‌ترین کشور دنیا با بیش از ۱٫۳ میلیارد نفر سکنه‌است. این کشور که در شرق قاره آسیا واقع شده توسط حزب کمونیست چین در قالب نظام تک‌حزبی اداره می‌شود. این حزب بر ۲۲ استان، ۵ منطقهٔ خودمختار، ۴ شهر با مدیریت مستقیم (پکن، تیانجین، شانگهای و چونگ‌کینگ) و ۲ منطقهٔ اداری ویژهٔ بسیار خودمختار ِ هنگ کنگ و ماکائو حکومت می‌کند. پایتخت کشور پکن است.

جمهوری خلق چین با حدود ۹٫۶ میلیون کیلومتر مربع سومین کشور وسیع دنیا و دومین کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت خاکی (بدون احتساب آب‌های داخلی) است.

چین چشم‌انداز طبیعی متنوعی دارد، از استپ‌های جنگلی و بیابان‌هایی چون گبی و تکله‌مکان در ناحیهٔ خشک شمالی نزدیک به مغولستان و سیبری روسیه گرفته تا جنگل‌های نیمه گرمسیری در سرزمین‌های مرطوب جنوبی نزدیک به ویتنام، لائوس و برمه.  مناطق غربی کشور ناهموار است و رشته‌کوه‌های هیمالیا و تیان شان مرز طبیعی آن را با هند و آسیای میانه ترسیم می‌کنند. در مقابل، نواحی شرقی این کشور کم‌ارتفاع است و با ساحلی به طول ۱۴٫۵۰۰ کیلومترمربع در جنوب شرقی با دریای جنوب چین و در شرق با دریای شرق چین همسایه‌است که در سوی دیگرش تایوان، کره و ژاپن قرار گرفته‌اند.

کشور چین در منطقه شرق آسیا قرار گرفته‌است و مساحت آن بیش از ۹٬۵۹۶٬۰۰۰ کیلومتر مربع است که به این ترتیب بعد از روسیه، دومین کشور پهناور آسیا به شمار می‌آید. چین دارای مرز زمینی با ۱۴ کشور است. این کشور همچنین از سمت شرق و جنوب با دریای چین شرقی، خلیج کره، دریای زرد، و دیگر آبهای آزاد احاطه شده‌است.

کشور چین، به عنوان یکی از قطب‌های اقتصادی و سیاسی بزرگ، نقش تعیین کننده‌ای سطح جهانی و بویژه در معادلات سیاسی منطقه شرق آسیا دارد. از نظر سیاسی، این کشور روابط استراتژیک ویژه‌ای با روسیه، هند،کره شمالی و ایران دارد.

زبان رسمی چین، "ماندارین" می باشد. و به طور عمده زبان چینی با لهجه های اصلی "ماندارین" ، "کانتونیز" ، "هان یو" و " پین یین" و بیش از 50 لهجه متفرقه دیگر محاوره می شود.

تمدن چین باستان یکی از کهن‌ترین تمدن‌های تاریخ است که در سواحل حاصل‌خیز رود زرد ،که در دشت شمال چین جاری‌ست، شکوفا شد. نظام سیاسی چین بیش از ۶ هزار سال مبتنی بر سلطنت مطلقهٔ موروثی بود. نخستین دودمان پادشاهی این کشور دودمان شیا در حدود ۲ هزار سال پ. م بود. اما نخستین حکومتی که چین را متحد کرد دودمان "چه‌این" در ۲۲۱ پ. م بود. آخرین دودمان پادشاهی این کشور هم "چینگ" بود که در ۱۹۱۱ با تشکیل جمهوری چین به رهبری کومینتانگ حزب ملی چین، نابود شد. چین در نیمهٔ اول سدهٔ بیستم میلادی در دریایی از اختلافات و جنگ‌های داخلی غوطه‌ور بود که کشور را به دو اردوگاه سیاسی عمده تقسیم کرده بود؛ کومینتانگ و حزب کمونیست چین.

 

دیوار چین طولانی‌ترین و بزرگترین سازه مهندسی تدافعی نظامی از لحاظ زمان ساخت در جهان است. این دیوار در نقشه جغرافیایی چین ۷۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته‌است. این اثر در سال ۱۹۸۷ در فهرست میراث جهانی ثبت شد.

دیوار چین به عنوان پروژه تدافعی در طی سالیان بر روی کوه‌ها ساخته می‌شد از بیابان‌ها مراتع و لجنزارها عبور می‌کرد. کارگران طبق عوارض زمینی، ساختار متفاوتی برای ایجاد دیوار در نظر گرفتند که درایت و عقل نیاکان چین را نشان می‌دهد. دیوار بر مسیر کوه‌های پر فراز و نشیب امتداد یافته‌است. در بیرون دیوار پرتگاه‌های بلند دیده می‌شود. در واقع کوه و دیوار به یکدیگر پیوند خورده‌اند. لذا دشمن به هیچ وجه قادر به نفوذ به این دیوار نبود. دیوار چین عمدتا با آجرهای بزرگ و سنگ مستطیل ساخته شده و در وسط ان خاک و خرده سنگ ریخته شده و ارتفاع ان ۱۰ متر است . پهنای دیوار برای عبور چهار اسب کافی است و در یک ردیف عرض آن ۴-۵ متر است تا در زمان انتقال غلات و سلاحها مشکلی ایجاد نشود. طرف درونی دیوار، نرده سنگی و در وجود دارد که به آسانی حرکت می‌کند. در فاصله معیینی سکوی دیواری و یا برج آتش برای خبررسانی ساخته شده‌است. سکوی دیواری برای ذخیره سلاحها و غلات و استراحت سربازان است و در جنگ مخفیگاه بوده‌است.

این دیوار بزرگ را برای حفاظت چین در مقابل مهاجمان مغول ساختند. تقریباً در سال ۲۴۶ قبل از میلاد، چین را به ایالات کوچکی تقسیم کردند. پادشاه شین هوانگ تی (shin huang TI) قسمت‌های مختلف چین را با هم متحد ساخت. در شمال این امپراطوری مغول‌ها زندگی می‌کردند. از ترس اینکه مبادا آنها در هر زمان به چین حمله‌ور شوند، پادشاه برای حفاظت کشور در مقابل خطر دستور داد تا دیوار بزرگ چین را بنا کنند. بنابراین دیواری ساختند که از شای کوان (shahi kuan) در خلیج پوای (pohai) شروع شده و به چایکومان (chai kuman) در کانسو (kansu) می‌رسید. سربازان گشتی از طریق جاده‌ای که در امتداد دیوار بود علامتهایی را به سرعت ارسال می‌کردند.

هیچ کدام از پادشاهان با ساخت دیوار به هدف خود نرسیدند. چون دیوار در جاهای زیادی شکست و مغولها فرصت یورش به چین را پیدا کردند. ممکن بود ساختن دیوار بزرگ هرگز عملی نشود، اما آنها توانستند نهایتا آن را بسازند.

این ادعا که این دیوار تنها پدیده انسانی است که از فضا قابل رویت می‌باشد، بارها تکذیب شده‌است ولی هنوز در باور عوام جا دارد.در واقع بسیاری از پدیده‌های انسان‌ساز، به خصوص در نور شب از فضا قابل رویت هستند اما تشخیص دیوار چین با چشم غیر مسلح از هر نقطه‌ای در مدار زمین کاملاً غیرممکن است.

 

آب و هوای چین

آب و هوای این کشور بسیار متنوع می‌باشد از مناطق گرمسیر و بارانی در جنوب تا بسیار سردسیر شمال را شامل می‌شود. طوفان‌های موسمی (در حدود ۵ مورد در سال) در امتداد سواحل جنوبی و شرقی، سیل‌های مخرب، سونامی، زلزله، رانش زمین و خشکسالی از بلایای طبیعی منطقه چین هستند.

 

اطلاعات ضروری چین

واحد پول: یوان

نرخ برابری بات با دلار: هر دلار برابر با 6.13 یوان است.

کد تلفن بین‌المللی: 86 +

اختلاف زمانی: 8 + ساعت (هشت ساعت جلوتر از زمان مبدا گرینویچ)

ولتاژ برق 220 ولت

واحد پول چین در داخل آن کشور با نام " رن مین بی " (RENMINBI) و در سطح بین المللی با نام یوان شناخته می شود که به علائم اختصاری بین المللی (¥) ، (CNY) و (RMB) نشان داده میشود.

هر یوان (YUAN) به 10 واحد کوچکتر به نام جیائو (JIAO) و هر جیائو ، خود به 10 واحد کوچکتر به نام فن (FEN)تقسیم میشود که حکم پول خرد را دارند. یوان در سراسر کشور چین به غیر از هنگ کنگ و ماکائو قابل استفاده می باشد. پول این کشور در قالب سکه از 1 فن تا 1 یوان و در غالب اسکناس های 1،2،5 جیائو و اسکناسهای 1،2،5،10،20،50،100 یوان رایج می باشد.

 

تلفنهای ضروری در چین

پلیس 110

آمبولانس 120

آتشنشانی 119

اطلاعات ضروری 114

اعلام وقت 117

اعلام وضع هوا  121

سفارت ایران در چین  010 65322040

 

 

پکن

بیجینگ یا پکن پایتخت کشور جمهوری خلق چین است. شهر پکن میزبان بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ بود.

در جای شهر کنونی پکن در ابتدا شهری به نام چونگدو بود که مغول‌ها آن را سوزاندند و ویران‌کردند. قوبیلای قاآن در جای پکن کنونی شهری ساخت و آن را پایتخت خود کرد. آن شهر را در مغولی خانبالِق (به معنای شهرِ خان) و در چینی دادو (به معنای پایتخت بزرگ) می‌خواندند در متون فارسی دوران مغول نیز این شهر به صورت خانبالق و خانبالغ ذکر شده‌است. پس از برپایی سلسلهٔ مینگ در سال ۱۳۶۸ میلادی، این شهر نام بِیپینگ (به معنای صلح شمالی) گرفت و در سال ۱۹۴۹ در نخستین کنفرانس حزب کمونیست چین نامش به بِیجینگ (به معنای پایتخت شمالی) تغییر کرد. پکینگ و پکن گونه‌های دیگری از نگارش همان واژهٔ چینی بیجینگ اند. در واقع، روش‌های متفاوتی برای نوشتن واژه‌های چینی به خط لاتین وجود دارد. در لاتین‌نویسی نقشهٔ پستی چین، این نام به صورت Peking نوشته می‌شود و در روش پینیین، این نام به شکل Beijing  نشان داده می‌شود. معیار تلفظ این واژه (در گویش چینی ماندارین) نزدیک به بِیچینگ است.

 

جاذبه های گردشگری پکن

پارک‌ها و فضاهای سبز در پکن‏

شهر ممنوعه‏

موزه‌های پکن‏

معبد آسمان

میدان تیان‌آنمن‏

نیایشگاه‌ها در پکن‏

ورزشگاه‌های پکن‏

کاخ تابستانی پکن

آرامگاه دودمان مینگ

کاخ تابستانی پکن در شمال غرب مرکز شهر پکن قرار دارد و از اغلب بخش‌های این شهر به راحتی در دسترس است.ارتفاع این کاخ ۶۰ متر است و توسط دریاچه کونمینگ احاطه شده‌است. ونوع معماری این کاخ از نوع کلاسیک است.در دسامبر سال ۱۹۹۸، یونسکو کاخ تابستانی پکن را در فهرست میراث جهانی ثبت کرد.

مراکز خرید پکن

Beijing apm

Beijing Department Store

Golden Resources Mall

Dazhalan Subdistrict

Pinnacle Plaza

Parkson

Sogo

آب و هوای پکن

پکن دارای آب و هوای چهار فصل با زمستانهای سرد و تابستانهای گرم و بهار و پاییز زود گذر می باشد. ژوئیه گرمترین ماه در پکن است و سردترین ماه ژانویه می باشد ، سپتامبر و اکتبر دارای آب و هوای دلپذیر و بهترین وقت مسافرت به چین و خصوصا پکن می باشد.

 

برای بازدید پکن در فصل بهار یا پاییز ، آوردن لباس سبک وزن مانند پیراهنهای آستین بلند و یا تی شرت ، به علاوه یک یا دو کت و ژاکت توصیه می شود درجه حرارت در تابستان در حدود 30 و 39 درجه سانتی گراد اما اگه زمستون می روید که لباس گرم حسابی ببرید.

بارندگی ناگهانی در یک روز آفتابی هم در تابستان و پاییز ممکنه پیش بیاد.

 

شانـــگهای

شانگهای بزرگ‌ترین شهر کشور چین و هشتمین شهر بزرگ جهان است.

این شهر یکی از مهم‌ترین بنادر چین به حساب می‌آید.

شانگهای شهر غول آسا و لبریز از جمعیت. رابط میان چین و دنیای خارج. شهری که حزب کنونی چین در آن پایه گذاری شد. به شهر جنگل آسمانخراشها معروف است. شهر روشنفکری و کارگری با ۲۵ دانشگاه و موسسه دانشگاهی. این شهر در کرانه چپ رودخانه هوانگ پو در جنوب یانگ‌تسه قرار دارد با فاصله اندکی از اقیانوس آرام و نامش به چینی بر فراز دریا معنی دارد.

شهر شانگهای به دو بخش توسط رودخانه تقسیم میشود.

که بخش شرقی که ناحیه تازه ساخت آن و با معماری جدید می‌باشد پودونگ و شرق آن شانگهای نام دارد که در منتهی‌الیه غربی آن فرودگاه خونچای که مربوط به پروازهای داخلی است قرار دارد.

همچنین فرودگاه اصلی شانگهای در منطقه پودونگ واقع است که با یک مونوریل خارج شهری به شهر شانگهای وصل می‌شود. از نکات جالب این شهر در حال حاضر منطقه شانگهای اکسپو ۲۰۱۰ است که مربوط به نمایشگاه بینالمللی در سال ۲۰۱۰ می باشد. زبان مردم این منطقه بیشتر چینی است .

 

جاذبه های گردشگری شانگهای

پل نانپو شانگهای چین

موزه تاریخ شهرداری شهر شانگهای

موزه پست شانگهای

موزه زمین لرزه شانگهای چین

برج تلویزیونی اورینتال پرل

كارخانه هاي ابريشم سازي

باغ وحش حیوانات وحشی شانگهای

مراکز خرید شانگهای

Cloud Nine

Global Harbor

Grand Gateway

Plaza 66

Super Brand Mall

Raffles City Shanghai

Metro-City

Shanghai IFC

Golden Eagle International Shopping Centre

Itokin

Parkson

Sogo

آب و هوای شانگهای

آب و هوای شانگهای خنک و صاف است و دمای متوسط سالانه آن حدود 16 درجه سانتیگراد است. از این رو از جمله شهرهایی است که در هر فصلی می توان به آن سفر کرد.

 

هانگزو

هانگزو  یکی از مهم ترین شهر های توریستی چین، شهری است با طبیعتی زیبا و میراث فرهنگی فراوان، این شهر به "بهشت روی زمین" معروف است و در فاصله 180 کیلومتری از شانگهای واقع شده است. این شهر در دلتای رودخانه Qiantang واقع شده و دارای آب و هوای نیمه گرمسیری با چهار فصل کاملا مجزا. که در تابستان نه چندان گرم و در فصل زمستان نیز نه چندان سرد است.

بی شک یکی از ویژگی های مشهور این شهر، وجود کوه ها، دریاچه ها و خصوصا دریاچه WEST LAKE  در داخل شهر می باشد که به طور طبیعی منظره زیبایی را ایجاد کرده است. و همچنین این شهر با داشتن اماکن معروف تاریخی، فرهنگی و باستانی بی شمار، محلی مناسب را برای گردشگران فراهم نموده است.

جاذبه های گردشگری هانگزو

بازدید از مناظر دریاچه WEST LAKE

معبد خلوتگاه روح  Temple of Soul’s Retreat

آرامگاه Yue Fei

چشمه Hupao

موزه ملی چای

باغ گیاهشناسی

موزه طب سنتی چینی

موزه ملی ابریشم

 

گوانجو

گوانگ‌ژو، یا گوانگ‌جو یا گوان‌جو، شهری است در جنوب کشور چین. نام رسمی آن در هنگام حکومت جمهوری چین کانتون بود. گوانگ‌ژو مرکز استان گوانگ‌دونگ است و ۷٬۶۰۷٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد.

در نوشته‌های دورهٔ اسلامی- برای نمونه در مروج‌الذهب- از این شهر به نام خانقوا یاد کرده‌اند.

شانزدهمین دورهٔ بازی‌های آسیایی در این شهر بر‌گزار گردید.

گوانگجو، سومین شهر بزرگ چین بعد از پکن و شانگهای، و قطب تجارت در چین است. این شهر سرسبز در جنوب چین واقع شده و پایگاه آسیایی بازرگانانی از همه‌جای دنیاست؛ از معاملات عظیم تجاری گرفته تا خرید و فروش‌های کوچک داخل بازار، هر گونه داد و ستد مالی در این شهر اتفاق می‌افتد.

معبد بودایی گوانجو که از قرن هفتم عبادت‌گاهی برای بودیست‌هاست، با این‌که بارها خراب شده و آتش گرفته ولی هنوز هم طرفداران زیادی دارد.

مراکز خرید گوانگجو

CITIC Plaza

Happy Valley Guangzhou

Tianhe Teemall

China Plaza

Gangding Computer and Digital Shopping Circle

White horse clothing Market

South Tea Market

نمایشگاه گوانجو

نمايشگاه صادرات چين كه از سال 1957 هر 2سال دوبار در بهار و پاييز برگذار و به نام نمايشگاه گوانجو ( نمايشگاه كانتون) شناخته مي شود. اين نمايشگاه بزرگترين نمايشگاه تجاري چين است كه داراي متنوع ترين شركت كننده   و بيشترين بازديدكننده مي باشد. اين نمايشگاه از مهمترين رخداد هاي دنياي تجارت بين الملل محسوب ميشود. نمايشگاهي كه هر ساله تجار و بازرگانان كشورهاي مختلف را گرد هم جمع مي آورد و میلیارد ها دلار معاملات تجاری را رقم مي زند.

محصولات  نمایشگاه گوانگجو چین

 

محصولات فاز 1 :

ماشین آلات سبک و سنگین و تجهیزات وابسته ، دوچرخه، موتور سیکلت، قطعات یدکی اتومبیل، محصولات شیمییایی، سخت افزار، ابزارالات، ماشن آلات کشاورزی، وسایل برقی منزل، وسایل مصرفی الکترونیکی، کامپیوتر و محصولات ارتباطی، تجهیزات روشنایی، مواد ساختمانی و دکوراسیون، چینی بهداشتی و تجهیزات ان

 

 

محصولات فاز 2  :

وسایل آشپزخانه ، سرامیک، دکوراسیون، مبلمان، محصولات کشاورزی، محصولات سنگی و فلزی، محصولات زیبایی، ساعت، عینک، اسباب بازی، وسایل تزئینی برگزاری جشن ها و هدایا

 

 

محصولات فاز 3  :

لباس زنانه و مردانه بچگانه، لباس ورزشی، چرم و خز و محصولات وابسته به آن، بدلیجات تزئینی، پرده و رومبلی، صنایع نساجی، فرش و موکت، مواد غذایی، محصولات بومی چین، دارو و بهداشتی ، تجهیزات پزشکی، ورزشی و مسافرتی، تجهیزات اداری، کفش ، کیف، چمدان

 

 

 

 

 

آخرین بروز رسانی مطلب در سه شنبه ، 29 مهر 1393 ، 08:04
 

تهران، خیابان مطهری، نرسیده به چهارراه سهروردی، پلاک 97، طبقه همکف، واحد 3 تلفن: 88537383

LiveZilla Live Help