نکات کلی سفرهای خارجی
نوشته شده توسط Administrator   
شنبه ، 30 آذر 1392 ، 13:30

انتخاب مقصد سفر:

با توجه به هدف شما از سفر که ممکن است کاری، تجاری،تفریحی، شرکت در سمینارها و نمایشگاهها و غیره باشد، مقصد سفر خود را انتخاب کنید.

آژانس یگانه در طی سالیان متمادی اجرای چندین تور ویژه نمایشگاهی را در شهرهای مختلف جهان در کارنامه خود دارد و چه شما به عنوان بازدید کننده و چه بعنوان مشارکت کننده ( غرفه دار ) در نمایشگاه شرکت نمایید می توانید از خدمات ما در خصوص رزرو تور گروهی و انفرادی، رزرو هتل، ترانسفر ویژه نمایشگاهی، تهیه بلیط ورودیه نمایشگاه ، رجیستر کردن مشارکت کننده، راهنما و مترجم، رزرو بلیطهای داخلی به شهرهای مختلف جهان استفاده نمایید. حتما قبل از اقدام به ثبت نام و خرید تور با ما مشورت نمایید.

در صورتیکه هدف از سفر شما تفریحی است و هنوز مقصد خود را انتخاب ننموده اید می توانید در وبسایت ما جستجوی خود را انجام دهید و نیز با تماس تلفنی نقطه نظرات خود را مطرح نموده و از ما مشاوره بگیرید. به یاد داشته باشید که دوستان و آشنایان شما میتوانند تجربیات خود و اطلاعاتشان را در خصوص سفر به نقاط مختلف جهان با شما درمیان بگذارند. با آنها در زمینه سفرتان مشورت کنید اما اطلاعات تخصصی تر و کامل تر را حتما از ما بپرسید.


در انتخاب مقصد سفر به این مسئله که آیا کشور مورد نظر نیاز به ویزا دارد یا خیر و دارندگان پاسپورت ایرانی مجاز به مسافرت به کدام کشورها بدون اخذ ویزا هستند و یا شرایط اخذ ویزای کدام کشور ها آسان تر است و اینکه زمان آماده شدن ویزا چقدر است و مدارک مورد نیاز آن چیست و نیز چه مدت برای شروع سفر خود وقت دارید و چه مدت میتوانید در سفر باشید توجه فرمایید و برنامه سفر خود را تنظیم نمایید.

 

ويزا (رواديد): ويزا مجوز ورود شما به كشور مقصد مي باشد كه قبل از سفر بايد از كنسولگري، سفارت يا كاردار سفارت كشور مقصد اخذ مي گردد متناسب بودن ويزا با نوع فعاليت مسافر (تجاري، توريستي، دانشجويي، علمي و...) جهت اخذ آن بايد با بخش كنسولي كشور مقصد تماس گرفت. در اين خصوص كسب اطلاعات ذيل حائز اهميت است.

تمديد رواديد در برخي كشورها به سختي انجام ميگيرد . لذا توصيه مي شود مدت اقامت را بر مبناي زمان تعيين شده تنظيم نماييد تا با مشكل مواجه نشويد .

آب و هوا: به فصل سفر از نظر آب و هوا دقت نمایید. آب و هوای مبدا و مقصد ممکن است بسیار اختلاف داشته باشند. با جستجوی اینترنتی، آب و هوای مدت سفر خود را تا چند روز آینده میتوانید بررسی کنید و بر اساس آن به انتخاب لباس و وسایل مورد نیاز خود بپردازید.

به میزان شلوغی و خلوتی شهرها و نیز استفاده از اماکن دیدنی در فصلهای مختلف دقت نمایید. و دوری و نزدیکی اماکن دیدنی از محل اقامتتان و شرایط بازدید هریک را در نظر بگیرید.

اگر با خانواده سفر می کنید به شما توصیه میکنیم حتما هتلهای مناسبی را در نظر بگیرید که اعضای خانواده تان در طول سفر امنیت و آرامش داشته باشندو از سفر خود لذت ببرند. تنها به ارزانی قیمتها اکتفا نکنید. چرا که همه ما میدانیم که: " هیچ ارزانی بی حکمت نیست." !

در سفرهایی که بلیط هواپیما چند مسیره است و قبل از رسیدن به مقصد نهایی در یک یا چند شهر دیگر توقف می نماید به میزان توقف در شهرها توجه فرمایید که توقفهای طولانی موجب خستگی شما نگردد.

قبل از انتخاب مقصد سفر، رویدادها، مراسم و مناسبتهای ویژه هر شهر را در نظر بگیرید که اگر تمایل دارید در زمان اجرای آنها در آن شهر حضور داشته باشید بتوانید زمان سفر خود را تنظیم نمایید. ضمنا به مناسبتها و تعطیلات ایران هم توجه داشته باشید زیرا در لین مواقع بدلیل استقبال زیاد مسافرین از سفر، پروازها و هتلهای بهتر زود پر می شوند. لذا به شما توصیه میکنیم حد اقل یک ماه زودتر نسبت به ثبت نام اقدام نمایید.

غذاها، زبان، فرهنگ، آداب و رسوم هر یک از شهر ها را قبل از انتخاب مقصد مطالعه نمایید تا یک دید کلی نسبت به مقصد خود پیدا کنید. قوانین و مقررات کشور مربوطه را بررسی کرده و در رعایت آنها کوشا باشید. روزهای کاری و تعطیلات رسمی کشور مقصد را در نظر بگیرید. ضمن جستجوی اینترنتی درباره کشور مورد نظر می توانید به وبسایت وزارت امور خارجه نیز مراجعه نموده و از قوانین و مقررات، توصیه ها و هشدارهای ذکر شده در آن آگاه شوید.

ساعت: اختلاف ساعت کشور خودتان را با کشور مقصد بررسی کنید.و قبل از سفر گوشی موبایل خود را برای ساعت دوم نیز تنظیم نمایید و یا یک ساعت دیگر که با زمان کشور مقصد تنظیم کرده اید نیز به همراه داشته باشید. در بعضی از کشورها مانند ایران ساعتهای محلی در روزهای مشخصی از سال برای یک فصل به عقب و یا به جلو کشیده میشود. این ساعتها را چه در مورد ایران و چه در مورد کشور مورد نظر با بلیط خود مطابقت دهید تا از پرواز جا نمانید.

 

 

 

قبل از سفر:

همیشه با برنامه ریزی سفر کنید و ناگهانی سفر نکنید. حداقل یکماه قبل از تاریخ مورد نظر نسبت به ثبت نام تور خود اقدام کنید. به یک نفر از بستگان یا افراد مورد اطمینان خود اطلاعات كلي راجع به سفر خود اعم از مسير پروازی، نام و شماره پرواز، مدت زمان احتمالي سفر، زمان تقريبي برگشت و محل اقامتتان خبر بدهید و شماره تلفن هتل خود را به آنها بدهید تا در صورت نیاز به شما دسترسی داشته باشند.

ارز های دلار و یورو در بسیاری از کشورها قابل استفاده و قابل تبادل می باشد که بهتر است بیشتر ارز خود را به صورت دلار به همراه داشته باشید. اما برای صرفه جویی در وقت و سهولت کار، از قبل مقداري پول رايج كشور مورد نظر را نیز براي پرداخت هزينه تاكسي از فرودگاه تا محل اقامت و موارد مشابه تهيه كنيد. ارز مورد نياز خود را حتما از بانك و يا صرافي هاي معتبر تهيه نموده و شماره هاي سريال ارز خود را يادداشت نماييد. سعی کنید قبل از سفر برآوردی حدودی از میزان هزینه های احتمالی خود در مدت تور داشته باشید و به اندازه کافی با خود ارز بهمراه داشته باشید و مقداری هم بیشتر از برآورد خود ارز داشته باشید برای مواقع اضطراری و پیش بینی نشده. ضمنا به میزان ارز مجاز همراه مسافر مطابق قوانین مربوطه توجه داشته باشید.

در حفظ و نگهداری از وسایل شخصی، پول و ارز خود و مدارک هویتی خود، شامل پاسپورت،بلیط، ویزا، ووچر هتل، وغیره کوشا باشید و از تمامي مدارک خود یک سري فتوكپي تهيه نموده و همواره همراه خود داشته باشید تا در صورت سرقت يا مفقود شدن اصل مدارک از آنها استفاده نماييد. می‌توانید برای جلوگیری از سنگین شدن وسایلتان مدارک مهم کاری که باید همراه داشته باشید را اسکن کرده، روی یک Flash Memory کوچک ذخیره کنید. اگر به پرینت کاغذی نیازی بود به هر حال همه‌جا یک دستگاه پرینتر هست.

مدارك هويتي و مسافرتي خود مثل گذرنامه، شناسنامه و... را به هيچ عنوان و تحت هيچ شرايطي در اختيار افراد ناشناس قرار ندهيد، چرا كه در صورت وقوع هر گونه مشكل يا سوء استفاده از اين مدارك توسط هر شخص ديگر، مسئوليت آن بر عهده شما خواهد بود. چنانچه گذرنامه خود را براي انجام سفر در اختيار آژانس مسافرتی قرار داده ايد حتماً نسبت به اخذ رسيد آن با درج زمان تحويل گذرنامه اقدام نماييد.

گذرنامه خود را همراه خود به شهر نبريد، مگر آنكه به آن نياز داشته باشيد. سرقت گذرنامه از سرقتهاي معمولي خياباني است.

نشانی و شماره تلفن سفارت جمهوري اسلامي ایران و کنسولگریهای مربوطه را در كشور مورد نظر یادداشت نموده و در دسترس داشته باشيد. در همه حال بهترین پشتیبان شما در کشورهای دیگر سفارت ایران می باشد.

قبل از سفر رومينگ تلفن همراه خود را جهت استفاده در كشور مورد نظر با مراجعه به اداره مخابرات فعال كنيد.

 

توصیه میکنیم قبل از سفر حتما برای تمام اعضای خانواده ضمن مراجعه به پزشک یک سری معاینات کامل پزشکی انجام دهید و از وضعیت سلامتی خود باخبر شوید. جهت ورود به بعضی از کشور ها واکسیناسیون مسافرین الزامی است. در صورتیکه بیماری خاصی دارید قبل از سفر حتما با پزشک خود مشورت کنید و در صدد درمان آن باشید. سوابق پزشكي خود را همراه داشته باشید.

جهت كسب اطلاعات بهداشتي و آگاهي از جدول مربوط به بيماري هاي شایع موجود در كشور مقصد به وبسايت بهداشت جهاني مراجعه نماييد.

تهیه بیمه نامه های مسافرتی بین المللی و معتبر با پوشش درمانی بالا در طول مدت سفر را به شما توصیه می کنیم. با پرداخت هزینه ای مناسب میتوانید خود را بیمه نمایید. بیمه نامه بین المللی مورد نیاز خود را میتوانید از طریق آژانس یگانه خریداری کنید.

در خصوص بهمراه داشتن دارو در مدت سفر ما به شما توصیه میکنیم از بهمراه بردن هرگونه داروی غیر ضروری در سفرهای خارجی خودداری نمایید. در صورت به همراه داشتن داروهای ممنوعه و عمدتا با ترکیبات کدئین و مشتقات آن که جنبه مخدر یا روانگردان دارند در بعضی کشور ها مسافرین به جریمه نقدی، حبس و اعدام محکوم خواهند شد. لیست داروهای ممنوعه هر کشور را حتما مطالعه نمایید. لیست داروهای ممنوعه را میتوانید در وبسایت ما مشاهده کنید. اگر داروهای شما حیاتی است و همراه داشتن آنها ضروری است، حتما آنها را مطابق با نسخه پزشک که بصورت ترجمه رسمی و به نام خودتان باشد به همراه داشته باشید.

فهرست داروهاي ممنوعه برای كشور امارات:

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران، مسافراني كه عازم سفر به كشور امارات هستند بايد از همراه داشتن هرگونه مواد مخدر حتي قرص ها و شربتهای مسكن، كدئين دار، آرام بخش و شادي آورهاي كاذب و اسلحه خودداري نمايند. برپايه اين گزارش، در كشور امارات علاوه بر مواد مخدر و داروهاي روانگردان كه داراي مجازات هاي سنگيني در دادگاه هاي اين كشور مي باشد حمل و مصرف هرگونه داروهاي مسكن كدئين دار و قرص هاي آرامبخش كه در داروخانه هاي كشورمان به وفور يافت مي شود نيز جزو موادمخدر محسوب شده و داراي محكوميت هاي قضايي زندان، حبس ابد و در مواردي حكم اعدام است؛ لذا توصيه مي شود مسافراني كه به دلايل پزشكي، مجبور به مصرف قرص هاي آرامبخش مي باشند قبل از ورود به كشور امارات نسخه پزشك معالج رابه زبان عربي ترجمه و به تأييد وزارت بهداشت، قوه قضاييه، وزارت امور خارجه ايران و سفارت امارات در تهران رسانده و همراه داشته باشند. در چنین شرایطی باید مقدار داروی همراه بیمار با نسخه تایید شده توسط مراجع فوق الاشاره مطابقت داشته باشد. با توجه به فرآيند طولاني تاييد مدارك پزشكي توصيه مي‌‌شود، اين دسته از هموطنان، صرفا با داشتن خلاصه‌اي از سوابق پزشكي خود، بجاي حمل داروهاي ضروري مورد نياز، با مراجعه به درمانگاه هلال احمر جمهوري اسلامي ايران در دبي نسبت به تهيه آنها اقدام نمايند. اين گزارش حاكي است: در صورتي كه مسافران با همراه داشتن داروهاي مورد اشاره به همراه نسخه معتبر و تأييد شده در فرودگاه هاي امارات با مشكلي برخورد نمودند سريعا بايد با سفارت جمهوري اسلامي ايران در ابوظبي و يا كنسولگري جمهوري اسلامي در دبي تماس حاصل نمايند.

آدرس کنسولگری ایران در دبی: دبي، منطقه جميرا، خيابان الوصل، شماره 256 تلفن : 3444717-04

تلفن سفارت ایران در ابوظبی: 4447618-02

 


 

رویه ها و مقررات  بازرگانی مسافر

شماره : 923/م ب

تاریخ : 08/08/1390

به : روسای محترم شعب و دفاتر خدمات مسافرت هوایی

 

موضوع : ممنوعیت حمل داروی غیر مجاز به امارات

احتراما"، پیرو بخشنامه های شماره 491/م ب مورخ 18/05/78 ، 701/م ب مورخ 28/03/85 و حسب اعلام وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به آگاهی می رساند، وزارت بهداشت امارات متحده عربی ورود  داروهای ذیل را به کشور مزبور ممنوع اعلام نموده و مجازات سنگینی برای دارندگان، مصرف کنندگان و توزیع کنندگان آن در نظر گرفته ، لذا داروهای زیر جزء داروهای  روانگردان تحت کنترل امارات محسوب می گردد که عبارتند از:

 

استامينوفن كدئين - آسپرين كدئين - کلوبازام – آمانتادين (كپسول) - آمي تريپتلين (قرص) – متادون – فنتانيل – مورفين - پتيدين - كدئين - دكسترومتورفان – فنوباربيتال –باربيتالها – ديفنوكسيلات - آمفتامين ها - متيل فنيديت - میروبامات – آتينامات – پنتازوسين – آلپرازولام - كلوتازپام – كلوبازام – ديازپام - استازولام - فلورازپام – لورازپام – ميدازولام – اگزازپام – تمازپام – كلرويازپوكسايد - آمي تريپتلين (قرص) – آتراگوريم (آمپول) - باكلوفن ( قرص ) - بي پريدين (آمپول) – كلرديازپكسايد (قرص) - كلرپرومازين (قرص) - كليدينيم سي (قرص) – كلوميپرامين (قرص) - كلونازپام (قرص ) – دكسترومتورفان (شربت و قرص) - دكسترومتورفان پي – ديفنوكسلات (قرص) – دكسپين (كپسول) – فلووكسامين (قرص) – فلوكستين (قرص وكپسول) - فلوفنارين (قرص) – فلونارين (آمپول) – هالوپريدول (قطره و آمپول) - هيدروكسي زين (شربت و آمپول و قرص) - ايمي پرامين (قرص) – كتامين (قرص) - ليتيوم كربنات (قرص) – لورازپام (قرص) – مپروبات (قرص)- متوكاربامول (آمپول وقرص) - ميدازولام (آمپول) – نورتیريپتيلين (قرص) – اكزازپام (قرص) – پانكورونيوم (آمپول) – پاروكستين (قرص)- پرفتازين (آمپول)- فنوباربيتال (شربت قرص آمپول) - فني تونين كمپاند – پريميدون (قرص) – پروپوفول (آمپول) – رميرون (قرص) – تیوپنتال (آمپول قرص) – تيوريدازين (قرص) – تيوتيكسن (كپسول) – ترامادول (قرص آمپول) - تري فلوپرازين (آمپول قرص) - تري هگزيفنيدیل (قرص) – تريمیپرامين (قطره قرص) - واليروات سديم (قرص) - اوربیفن - کیمادرین

شما می توانید در صورت لزوم به بیمارستان های مختلف از جمله بیمارستان هلال احمر (ایرانیان) مستقر در دبی با کادر مجرب پزشکان ایرانی واقع در خیابان الوصل مراجعه  و از داروخانه آنجا با  تجویز پزشک داروی مورد نظر را تهیه نمایند.

تلفن بیمارستان ایرانیان در دبی: 3440331-04

 


استعمال  دخانیات

استفاده از دخانیات در اماکن عمومی ممنوع می باشد. طبق قوانین جدید افرادی که در اماکن عمومی و وسایل نقلیه حامل کودکان زیر 12 سال به استعمال دخانیات بپردازند و یا اقدام به فروش دخانیات به افراد زیر 18 سال کنند، با مجازات زندان و جریمه 500 تا10000 درهمی روبرو خواهند شد.همچنین تبلیغات جهت استفاده از دخانیات بدون مجوز حداقل 2 سال مجازات زندان به انضمام 1 میلیون درهم جریمه نقدی در بر خواهد داشت .

 


 

وسایل مورد نیاز خود را به اندازه ضرورت با خود به همراه ببرید و به تعداد، وزن، و ابعاد لوازم و ساک و چمدان خود دقت نمایید و مطابق با میزان بار مجاز مندرج در بلیط خود بار خود را بسته بندی نمایید. از چمدان مناسبی برای وسایل خود استفاده نمایید. براي حمل بارهاي سنگين از چمدان چرخدار استفاده كنيد. شرکت های هواپیمایی بر طبق قوانین بین المللی پرواز محدودیت های "وزنی" و "ابعادی" خاصی را برای بار همراه هر مسافر ( هر بلیط ) اعمال می کنند. که بسته به نوع شرکت هواپیمایی و نوع کلاس پروازی ( اکونومی، بیزینس، یا فرست کلاس ) و مسیر پرواز، و قیمت بلیط متفاوت می باشد. که میزان مجاز آن معمولا بین 20 تا 30 کیلوگرم می باشد. در بعضی مسیر ها نیز تعداد و ابعاد بار مد نظر قرار می گیرد. بنابراین سعی کنید چمدان ها و میزان بار خود را تنظیم کنید. در غیر اینصورت مسئولین مربوطه هنگام دریافت کارت پرواز در فرودگاه بار شما را نمیپذیرند و یا با جرایم زیادی مواجه خواهید شد. به این نکته توجه داشته باشید که اگر مثلا دو نفر هستید هر نفر و هر بلیط و وزن هر چمدان جداگانه درنظر گرفته میشوند و مجموع بار هر دو نفر در نظر گرفته نمی شود. به عبارت دیگر هر نفر به ازای بلیط خود میتواند تنها یک چمدان به وزن مجاز مندرج در بلیط خود را به کانتر شرکت هواپیمایی تحویل دهد این یک اشتباه بسیار رایج بین مسافران است که تصور میکنند میتوان مجموع وزنی بار ها را بین خود سرشکن و تقسیم کنند. حتی اگر در مواردی برایتان پیش آمده باشد که مسئولین کانتر به خاطر اضافه وزن ایرادی از شما نگرفته باشند، دقت داشته باشید که این یک مورد استثنا بوده و قانون آن همیشه اجرا می شود.

براي بار اضافي با توجه به وزن بار و فاصله تا مقصد خود میبایست مبلغي بپردازید . در صورتي كه بخواهيد از تسهيلات مخصوص و نرخ هاي ارزان استفاده كنيد ، بايد بار اضافه خود را به صورت غير همراه  (freight)  بفرستيد . در غير اين صورت نرخ اضافه بار ما به صورت همراه برابر يك صدم نرخ بليط درجه 1 همان مسير در ازاي هر يك كيلوگرم بار خواهد بود که مبلغ زیادی می باشد. اضافه بار خود را در فرودگاه اعلام نمائيد ،چون در صورت گم شدن احتمالي بار ، پرداخت خسارت تنها بر اساس وزن اعلام شده خواهد بود . پس از توزين بار و چمدانها ، بايستي دقت نمائيد كه برچسب هاي شماره دار ( luggage tag ) روي بار و بليط شما چسبانده شود . اين برچسب ها به منزله رسيد بار و چمدانهاي شما خواهد بود .

شما به غیر از چمدان حاوی وسایل اصلی خود که تحویل کانتر مربوطه می دهید، می توانید مقداری از وسایل شخصی خود را به داخل هواپیما ببرید که توصیه می کنیم از ساکهای چرخدار کوچک مخصوص که ابعاد متعارفی دارند و به نام های luggage Hand luggage, cabin baggage, carry-on معروفند استفاده کنید. ابعاد آنها  56cm (طول) 45cm x (عرض) 25cm x (عمق) می باشد. و وزن آنها بسته به نوع ایرلاین متفاوت است و در حالت پر می بایست بین 5 تا 12 کیلوگرم باشد. به ازای هر نفر 1 ساک داخل کابین مجاز است. ساك دستي و ديگر بسته هايي كه با خود به داخل هواپيما مي بريد را حتما به هنگام كنترل بليط در کانتر ارائه نمائيد تا برچسب ورود مجاز به داخل هواپيما بر روي آن چسبانده شود. ليست اشياء مجاز همراه مسافر كه مي توان آنها را به داخل هواپيما حمل نمود در داخل بليط ها نوشته شده است .

به لیست اشیاء ممنوعه و قوانین گمرکی مربوطه توجه فرمایید.توصیه های پلیس

 

 

اطلاعات سپاه حفاظت

لیست کالاها و اشیاء ممنوع امنیتی

 

به منظور تأمین امنیت پروازها و رفاه آسایش مسافرین محترم، انتقال اشیاء ذیل به داخل هواپیما ممنوع میباشد. لذاجهت تسریع در امر بازرسی اقلام مذکور را به قسمت بار و یا اشیاء ممنوعه تحویل نمائید.

انواع سلاح گرم  شامل : سلاحهای نظامی – تفنگهای شکاری – ساچمه زن

سلاحهای اسباب بازی که شباهت زیاد به سلاحهای حقیقی دارند

انواع سلاح سرد  شامل : شمشیر – دشنه – کارد سنگری – انواع چاقو – تیغ موکت بری – تیغ جراحی – قیچی – پنچه بوکس و سایر اشیاء مشابه

انواع مهمات  شامل : فشنگها – نارنجکها – موارد منفجره از قبیل تی ان تی – سی 4 – دینامیت – چاشنیهای انفجاری موارد محروقه – آتش زا باروتی انفجاری

انواع اسپریها شامل : گاز اشک آور – فلفلی – سمی و بیحس کننده

مواد سریع الاشتعال شامل : كبريت - بنزین – کپسولهای گاز مایع

دستگاههاي پيچيده الكترونيكي و مانند آن كه به آساني قابل بازديد نمي باشند. دستگاههاي صوتي كه شبيه مواد منفجره باشند. دستگاههاي گيرنده و فرستنده

مايعات اسيدي ، مواد روغني ( روغن سياه ) ، مواد منفجره و ترشيجات مانند آبليمو ، سركه ، آبغوره و جيوه به علت قابليت اشتعال آنها .

نكته :

حمل سلاح هاي آتشين و مهمات ، مايعات و حيوانات زنده با رعايت مقررات مربوطه مجاز خواهد بود .

خروج فيلم عكاسي ممنوع است ولي براي مقادير كم محدوديتي ايجاد نمي كند . اگر فيلم مسافر از نوع بسيار حساس است ، از گذاشتن آن در داخل جامه دان كه محتوي آن با اشعه X كنترل مي شود ، خودداري گردد.

 

 

اطلاعات پلیس 
محدودیتهای قانونی به هنگام خروج

 

1- رعایت حجاب اسلامی الزامی است.

2- خروج ارز از کشور برابر مصوبات ابلاغی از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران بیش از پنج هزار دلار برای هر   مسافر ممنوع می باشد.

3- بهمراه داشتن وجه رایج کشور بیش از پانصد هزار ریال ممنوع می باشد.

4- بهمراه داشتن هرگونه ترشیجات – سرکه- الکل ممنوع می باشد.

5- بهمراه داشتن هر گونه اسپری قابل احتراق که دارای بر چسب اشتعال میباشد ممنوع است.

6- خروج هر گونه مواد مخدر و مشتقات آن ممنوع بوده و فرد حامل تحت پیگرد قضایی قرار خواهد گرفت.

7- خروج هر گونه مشروبات الکلی بهمراه مسافر ممنوع و حامل آن تحت پیگرد قضایی قرار میگیرد.

8- همراه داشتن سگ فقط با اوراق شناسایی و حمل در سبد مخصوص حیوانات و با اخذ مجوز از سوی واحد     قرنطینه فرودگاه می باشد.

9- خروج هر گونه سکه های طلا که پشتوانه ارزی کشور می باشد ممنوع می باشد.

10- خروج خاویار از فرودگاه بیش از 250 گرم به همراه مسافر ممنوع می باشد.

11- خروج فرش دستبافت بیش 24 متر مربع برای هر مسافر ممنوع می باشد.

12- خروج هر گونه مواد محترقه – کپسول گاز ممنوع می باشد.

13- خروج هر گونه سلاح  و مهمات که فاقد مجوز لازم می باشند ممنوع می باشد.

 

توصيه هاي پليس بين الملل نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران

هموطن گرامي :

•     هر ايراني در خارج از كشور سمبل انقلاب، اسلام و نماينده مردم جمهوري   اسلامي ايران است . شما برادر و خواهر گرامي سعي كنيد بهترين سفير كشورمان در دنيا باشيد.

•     ارتكاب اعمال مجرمانه توسط بعضي افراد در خارج كشور ، حيثيت ملي ما را خدشه دار مي كند . بنابراين مواظب اعمال و رفتار خود و ديگران در خارج از كشور باشيم .

•     در مسافرتهاي خارجي از سپردن وسائل ، مدارك شناسايي ، كارت اعتباري ، پول و اشياء كران قيمت خود به افراد ناشناس و يا رها نمودن آنها در اطاق هتل محل اقامت خودداري نماييد.

•     در مسافرت هاي خارجي از پذيرفتن هرگونه بسته يا شيء از اشخاص ناآشنا براي انتقال آن به خارج از كشور و يا بالعكس جداً پرهيز نماييد.

•         در مسافرتهاي خارجي ، در هنگام خروج از محل اقامت ، مدارك شناسايي و آدرس و شماره تلفن محل اقامت خود را بهمراه داشته باشيد .

•     در مسافرت هاي خارجي ، نشاني و شماره تلفن سفارت جمهوري اسلامي ايران در كشور محل اقامت را از قبل تهيه نموده و همراه داشته باشيد.

•     در صورت بروز هرگونه مشكل در خارج از كشور ، مطمئن ترين محل براي مراجعه ، سفارت جمهوري اسلامي ايران در همان كشور مي باشد.

•     در كشورهاي حوزه خليج فارس و برخي ديگر از كشورها، بسياري از داروها بالاخص داروي مسكن قوي كدئين دار جزو مواد مخدر محسوب شده و حاملين اين داروها ، مورد پيگرد قانوني قرار ميگيرند. در صورت ضرورت نسخه پزشك معالج را همراه داشته باشيد.

•         از تحويل دادن مدارك هويتي خود (خصوصاً گذرنامه) به افراد غير مسئول ، به هر دليل جداً خودداري نماييد .

•         براي اخذ ويزاي كشورها فقط به سفارت كشور مورد نظر مراجعه كرده و از تماس با دلالان و واسطه خودداري نماييد.

•         به اشخاص ناآشنا كه در فرودگاهها و اطراف سفارت خانهاي كشورها قصد طرح دوستي با شما را دارند اعتماد ننماييد.

•        در مسافرت هاي خارجي ، از امضاي اسنادي كه متوجه مطلب آن نمي شويد و يا به زبان محلي مي باشد خودداري نماييد.

•    تمديد رواديد در برخي كشورها به سختي انجام ميگيرد . لذا توصيه مي شود مدت اقامت را بر مبناي زمان تعيين شده تنظيم نماييد تا با مشكل مواجه نشويد .

•    چنانچه به هر دليل توسط پليس محلي بازداشت شديد، بلافاصله از مأمورين بخواهيد به استناد ماده 36 كنوانيسون وين مراتب را به نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در آن كشور اطلاع دهند.

 

 

حقوق مسافرین در دیگر کشورها :

چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده 36 کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید.

تکالیف مسافرین در دیگر کشورها :

1- اتباع جمهوری اسلامی ایران باید توجه داشته باشند که در زمان حضور در یک کشور خارجی تحت حاکمیت قوانین کیفری و مدنی آن کشور خواهند بود، در نتیجه تبعات هرگونه عمل خلاف قانون در کشور متوقف فیه بر عهده فرد بوده و چه بسا از نظر قوانین جمهوری اسلامی ایران نیز در داخل کشور موجب تعقیب فرد باشد .

2- عموما در کشورها عکس برداری از مناطق دولتی، نظامی، امنیتی و در برخی از موارد اماکن مذهبی و فرهنگی، ممنوع بوده و منجر به بازدداشت و پرداخت جریمه خواهد گردید، بنابراین لازم است پیش از عکس برداری از اماکن قبلا با مسئولین امنیتی آن اماکن هماهنگی نموده و از آنها اجازه بگیرید.

 

ایمنی و امنیت:

1- به منظور حفاظت از مدارک مسافرتی، اموال و سایر اشیاء ارزشمند و رعایت اهم مسائل مربوط به ایمنی و امنیت خود، ضروری است قبل از انجام سفر به توصیه های مسافرتی که در این ارتباط تهیه گردیده است، توجه نمائید !

2- لازم است اتباع جمهوری اسلامی ایران در سفر های خارج از کشور، نکات ذیل را مد نظر قرار دهند :

نشان ندادن پول در مجامع عمومی و مکان های پر جمعیت،

اجتناب از رفت و آمد به تنهایی در شب و یا  در مکانهای خلوت یا مشکوک،

خودداری از سوار شدن در اتومبیل های غیر از خودرو های نقلیه عمومی،

مراقبت از مدارک، پول  و اشیاء پر ارزش  و . . .

3- عموما در هنگام ورود به کشور مقصد، افراد ناشناس و بعضا ایرانی با عناوین مختلف از جمله مترجم، راهنما و . . .  به شما مراجعه نموده و پیشنهاد مساعدت به شما را دارند؛ توصیه می گردد به آنها اعتماد ننموده و حتی هدف از مسافرت خود را نیز به ایشان بازگو ننمائید .

4- با توجه به اینکه اتباع ایران در برخی از کشورها اقدام به سرمایه گذاری می نمایند. توصیه میشود جهت جلوگیری از ضرر و زیان و از بین رفتن حقوق خود قبل ازهر گونه اقدامی با نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مشورت نموده و امور تجاری خود را از طریق مراجع رسمی پیگیری نمائید .

5- با توجه به آگاهی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور از مقررات کشور متوقف فیه، در صورت بروز هرگونه مشکل تجاری با اتباع یا مقامات محلی می توانید از راهنمائی و مساعدت آن نمایندگی ها استفاده نمائید .

6- با توجه به افزایش کلاهبرداری از اتباع ایرانی در کشورهای مختلف و وجود خطرات مالی و حتی جانی ، به اتباع  ایران توصیه می گردد ضمن رعایت احتیاط و نکات ایمنی ، به افراد و گروههای ناشناس که به عناوین مختلف به شما مراجعه می کنند. اعتماد ننمائید .

7- با توجه به افزایش کلاهبرداری های  اینترنتی  از طریق ارسال پست االکتریکی با استفاده از نام شرکتهای شناخته شده، به اتباع ایران توصیه میگردد از پاسخ گوئی به پست های الکتریکی جعلی  که شما را برنده جایزه کلانی   معرفی نموده و جهت دریافت جایزه از شما درخواست ارسال مبلغی جزئی برای حواله آن  یا حتی  برای مسافرت به کشور خاصی دعوت میکنند.، خودداری نمایید .


كالاهاي ممنوعه ورودي در گمرك :

مشروبات الكلي ، وسايل قمار ، تجهيزات دريافت ماهواره ، اسلحه سردو گرم ، مواد محترقه و منفجره ، مواد مخدر ، مواد روان گردان ، نشريات، فيلم، عكس، نوشته و هر كالايي كه مغايرشئونات ملي و مذهبي و مخل نظم عمومي كشور باشد و ساير كالاهايي كه منع شرعي و قانوني دارند و يا ورود و خروج آنها به موجب جدول تعرفه گمركي ممنوع است.

كالاهاي ممنوعه خروجي در گمرك:

اشياء عتيقه ، كتب خطي و چاپ سنگي ، آثار هنري اصيل و قطعات خوشنويسي شده ، اوراق مينياتور ، انواع سنگهاي گرانبها و قديمي ، قرآن مجيد كه داراي مهر تاييد شده شوراي نظارت چاپ و نشر قرآن نباشد.فيلم هاي سينمايي 35 ميلي متري ، آثار هنري و الات موسيقي كه جزو  ميراث فرهنگي كشور محسوب مي شود.

فرشهايي كه داراي ارزش تاريخي و ميراث فرهنگي هستند.

خروج فرش ، پسته ، خشكبار و زعفران براي مسافرين عازم زيارت عتبات عاليات و ساير اماكن مقدس ممنوع مي باشد.(كشورهاي عربستان ، عراق و سوريه)

طبق قانون ، حمل ،نگه داري و استفاده مواد مخدر و روانگردانها جرم محسوب می شود. بنابراین، خروج و ورود آنها نيز ممنوع ميباشد.

 

مقررات گمرک:

مقررات مسافرين ورودي :

مسافرين ورودي اعم از ايراني يا غير ايراني مي توانند علاوه بر اسباب مستمل همراه خود كه از حقوق ورودي معاف است به شرط غير تجاري بودن و متناسب با مدت زمان اقامت در سال يكبار كالاي نو به ارزش 80 دلار را به شرط غير تجاري بودن و نداشتن منوعيت شرعي و قانوني با معافيت  ترخيص  نمايند ، مازاد بر ارزش مذكور با رعايت شرايط و مقررات عنوان شده با پرداخت حقوق گمركي و سود بازرگاني 2 برابر قابل ترخيص است.اين معافيت شامل كالاهاي حجيم از قبيل يخچال و يخچال فريزر-كولر گازي-جارو برقي-تلويزيون-لباسشويي-ظرفشويي-اجاق گاز-راديو ضبط غير پرتابل نمي گردد.

توجه:اقلام مذكور بايد به صورت هديه، سوغات و يا شخصي بوده تا شامل احراز شرايط كالاي همراه مسافر گردد به زبان ساده تر كالا براي فروش نباشد در غير اينصورت از شمول قوانين مسافري خارج و تابع قوانين تجاري از جمله داشتن كارت بازرگاني ، مجوز ثبت سفارش وزارت بازرگاني و اخذ مجوز از ساير وزارت خانه هاو سازمان ها بستگي به نوع كالا خواهد گرديد به منظور آگاهي شما مسافرين گرامي يك مثال جهت محاسبه حقوق ورودي كالاي همراه مسافر اعلام مي گردد:

ميزان حقوق ورودي هر كيلوگرم پوشاك نو طبق مقررات واردات و صادرات سال 88 به ازاي هر كيلوگرم 250 هزار ريال و يا 100 درصد ارزش هر كدام بيشتر باشد تعيين شده است.

      هزينه هايي كه بابت اضافه بار از مسافرين توسط شركت حمل و نقل هوايي دريافت مي شود هچگونه ارتباطي با حقوق ورودي گمركي دارد و اين شركت هابا توجه به شرايط خود تا 25-20 و 30 كيلوگرم داراي معافيت وزني هستند اما ملاك ارزيابي در گمرك ارزش كالا است . مقوله اضافه بار پرداختي در كشور مبدا با اعمال مقررات گمركي در كشور مقصد متفاوت است .

      ور.د ارز خارجي به كشور به هر ميزان مجاز است . چنانچه مسافر بخواهد مقداري از آن را با خود خارج نمايد لازم است در بدو ورود با مراجعه به بانك قبل از گيت بازرسي گذرنامه  ، اظهارنامه ورود ارز تنظيم نمايد ، ورود پول ايراني به ميزان 5 ميليون ريال براي هر فرد مجاز است .

      ورود زيور آلات طلاي همراه با مسافرين از قبيل گردنبند ، دستبند ، گوشواره ، انگشتر و غيره به ميزان 150 گرم براي مصارف شخصي مجاز بوده و مازاد بر آن منوط به اخذ موز از بانك مركزي خواهد بود.

      چنانچه مسافر به دلايل مختلف نتوانست كالاي همراه خود را وارد نمايد ازيك ماه قبل از سفر مي تواند آنرا بارنامه و تا يك ماه بعد از ورود مي تواند آنرا با در دست داشتن گذرنامه ، اسناد حمل ، قبض انبار و انجامتشريفات گمركي ترخيص نمايد. فرستنده و گيرنده در بارنامه بايد به نام خود مسافر باشد.

      هموطنان مقيم خارج از كشور چنانچه ترك اقامت نموده و قصد مراجعه به كشور را داشته باشند مي توانند لوازم خانه و اشيا شخصي خود را به شرطي كه حداقل مدت يكسال خارج از كشور بوده ، و 6 ماه آخر آن متوالي باشد را به شرطي كه از يك ماه قبل تا 9 ماه بعد از ورود به كشور برسد با رعايت مقررات و معافيت ترخيص نمايند مشروط به اينكه ظرف مدت 5 سال قبل از چنين معافيتي استفاده نكرده باشند.

      كاركنان دولت كه براي انجام ماموريت يكساله و بيشتر به خارج اعزام مي شوند چنانچه قبل از پايان ماموريت و توقف يكساله از خارج احضار شوند مشمول شرط توقف يكساله نخواهند بود . اتومبيل شخصي ، موتور سيكلت و قايق مشمول معافيت اين مقررات نمي باشد.

      هموطنان مقيم خارج از كشور نمي توانند هديه و سوغات و وسايل براي اقوام و بستگان داخل كشور بارنامه وبه گمرك ارسال نمايند.اين قبيل كالاها قابل ترخيص نمي باشد و بايد از طريق پست ارسال و تشريفات ارزيابي آن توسط گمرك امانات پستي صورت مي پذيرد.

      ورود دارو فقط در حد مصرف شخصي و كم قابل ترخيص است. بيشتر ازان مشمول اخذ مجوزهاي قانوني از قبيل وزارت بهداشت....بعلاوه حقوق ورودي مي گردد.

      ورود سيگار براي هر نفر مسافر به ميزان يك باكس معادل 200 نخ يا 50 عدد سيگار برگ مجاز مي باشد. همچنين ميزان مجاز تنباكو براي هر مسافر 250 گرم است.

      ورود حيوانات و پرندگان اهلي و غير آنها منوط به ارائه گواهي بهداشت از كشور مبداء و تاييديه سازمان دامپزشكي است.(قرنطينه حيواني)

      ورود حيوانات و پرندگان وحشي و غيره منوط به ارائه گواهي از سازمان هاي مرتبط با كشور مبداء ، گواهي بهداشت و تاييديه سازمان حفاظت محيط زيست ايران خواهد بود.

      ورود و ترخيص گل و نهالو... منوط به اخذ مجوز قرنطينه نباتي خواهد بود.

      ورود و ترخيص اقلام مخابراتي مثل تلفن بي سيم و غيره منوط به اخذ مجوز از وزارت ارتباطات و فن آوري اطلاعات خواهد بود.

تلفن تماس به صورت شبانه روزي :51007974 ، 51007973، 51007521

مسافران گرامي، هموطنان عزيز

گمرك ايران حضور شما در جمهوري اسلامي ايران را گرامي مي دارد . دفترچه حاضر براي آشنايي شما با مقررات گمركي ايران تهيه شده و كوشش كرده ايم نكات مهم و اطلاعات ضروري را در آن با زبان ساده براي شما توضيح بدهيم . بايد توجه داشت كه مقررات گمركي براي حفظ امنيت ، سلامت و بهداشت مردم ، محيط زيست و حفظ گونه هاي گياهي و جانوري تهيه شده و همكاري شما با مأموران گمرك ، به تحقق اين هدف كمك مؤثري خواهد كرد .

بيش از ورود به بحث قوانين و مقررات مسافري ، نشان گمرك جمهوري اسلامي ايران را معرفي مي‎كنيم .

 

اين نشان را در هر مكاني كه مشاهده كرديد به معناي حضور مأموران گمركي ايران در آنجا است و شما مي توانيد جهت كسب اطلاعات لازم به اين افراد و يا دفاتر گمركي مراكز مراجعه نمائيد . اين نشان همچنين روي كارتهاي شناسايي مأموران گمرك هم حك شده است . همچنين رنگ لباس فرم كاركنان گمرك آقايان ، كت سورمه اي ، شلوار طوسي و پيراهن در دو رنگ سفيد و آبي و رنگ لباس فرم بانوان سرمه اي مي باشد .

 

1- مقررات گمركي مربوط به كالاي همراه مسافر

الف – مسافران خروجي

مسافران خروجي اعم از اينكه ايراني باشند ياخارجي مي توانند علاوه بر وسايل سفر و لوازم شخصي ، كالاهاي ايراني به هرميزان و كالاي غير ايراني تا سقف مقرر در آئين نامه مسافران ورودي را همراه ببرند مشروط بر آنكه هر دو گروه كالا جنبه تجاري پيدا نكند .

•  اشياء عتيقه و كتب خطي ممنوع است .

•  اتباع خارجي كه بطور رسمي در ايران به كار يا تحصيل اشتغال دارند در پايان كار يا تحصيل مي توانند لوازم منزل خود را در حد متعارف بدون ارائه مجوز يا كارت بازرگاني از كشور خارج نمايند .

خشكبار

•        خروج انواع خشكبار به همراه مسافر ، به مقداري كه جنبه تجاري نداشته باشد ، بلامانع است . حداكثر مقدار مجاز پسته براي خروج به ازاي هر گذرنامه 10 كيلوگرم و زعفران به ازاي هر گذرنامه 100 گرم مي باشد .

•        محدوديت هاي فوق شامل جهانگرداني كه داراي گذرنامه خارجي مي باشند ، نمي شود .

•        خروج پسته ، مغز پسته ، خشكبار ، زعفران براي مسافران به عتبات عاليات و ساير اماكن مقدسه ممنوع است .

فرش و گليم

•  خروج فرش دستباف به همراه مسافر تا سقف 20 متر مربع مجاز بوده و محدوديتي از نظر تعداد قطعات فرش همراه مسافر در سقف متراژ ذكر شده وجود نخواهد داشت .

•  خروج فرش همراه مسافر علاوه بر مرزهاي هوايي از مرزهاي زميني و دريايي نيز مجاز مي باشد . خروج فرشهاي نفيس و ساير اشيايي كه داراي ارزشهاي تاريخي و ميراث فرهنگي هستند به همراه مسافر ممنوع است .

•  خروج فرش همراه مسافر به مقصد كشورهاي زيارتي عراق ، سوريه و عربستان سعودي ممنوع مي‎باشد .

 

ارز همراه مسافر :

.   مسافرين ورودي به كشور پس از تكميل فرم اظهارنامه ارزي براي ورود مبالغ بيش از 5000 دلار ارز مي بايست نسبت به واريز ارزهاي مازاد به حساب ارزي خود اقدام نمايند.

•        به موجب مقررات بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران خروج ارز بصورت اسكناس همراه مسافر به خارج از كشور تا سقف 5000 دلار و يا معادل آن به ساير ارزها مجاز و خروج ارز بيش از ميزان 5000 دلار با ارائه اظهارنامه ارزي و يا اعلاميه بانكي مربوطه و يا هر سند بانكي كه مبين پرداخت وجه بصورت اسكناس از محل حساب ارزي يا فروش ارز باشد ممهور به مهر شعبه بانكي امكان پذير مي باشد.

•        ميزان خروج و ورود ريال ايراني همراه مسافر حداكثر پانصد هزار ريال (500.000 ريال) مي باشد.

 

طلا و نقره

•  ورود زيور آلات طلاي همراه مسافر از قبيل گردنبند ، دستبند ، گوشواره ، انگشتري ، النگو ، ساعت و غيره در حد متعارف و براي مصارف شخصي بصورت واحد مجاز بوده و ورود مازاد بر آن منوط به كسب اجازه قبلي از بانك مركزي مي باشد .

•  خروج زيور آلات شخصي همراه مسافر ، حداكثر تا ميزان 150 گرم از انواع مصنوعات طلا مجاز خواهد بود

•  خروج مصنوعات و ظروف نقره بعنوان هديه و سوغات توسط مسافر حداكثر تا ميزان 3 كيلوگرم مجاز مي باشد مشروط بر اينكه اشياء مذكور از زمره آثار فرهنگي و تاريخي محسوب نگردد .

 

 

 

آثار هنري و اشياي عتيقه

•  خروج اشياي عتيقه ، آثار هنري اصيل ، كتابهاي خطي و چاپ سنگي ، قطعات خوشنويسي شده ، اوراق مينياتور ، انواع سكه هاي گرانبها و هر نوع اشياي تاريخي و ميراث فرهنگي ممنوع است .

سلاح و مهمات

•  خروج اسلحه و مهمات و تجهيزات نظامي از كشور ممنوع است .

 

ب – مسافران ورودي

•  مسافران ايراني يا غير ايراني كه از خارج كشور يا از مناطق آزاد تجاري ، صنعتي به كشور وارد مي‎شوند ، علاوه بر اسباب سفر و اشياي شخصي مستعمل همراه خود كه به شرط غيرتجاري بودن از پرداخت پايه حقوق ورودي معاف است ، مي توانند در سال يك بار كالا به ارزش حداكثر (80) دلار با معافيت از پرداخت حقوق گمركي و سود بازرگاني به شرط غيرتجاري بودن و مازاد بر ارزش مذكور را با پرداخت حقوق گمركي و دو برابر سود بازرگاني وارد و ترخيص نمايند .

•  اسباب سفر و اشياء شخصي مستعمل همراه مسافر در صورتي كه جنبه تجاري نداشته باشد بطور كلي از پرداخت حقوق گمركي و سود بازرگاني معاف مي باشند .

•  مواد اوليه و قطعات و لوازم فني براي واحدهاي توليدي توسط مسافرين قابل ترخيص نمي‎باشد .

•  اسباب سفر و اشياء شخصي بايد همراه مسافر بوده و يا در زمان توقف وي در خارج به مؤسسه حمل ونقل تحويل و به فاصله يك ماه قبل تا يك ماه بعد از ورود مسافر به گمرك برسد .

 

 

مقررات واردات ابزار آلات كار همراه كارگران

آلات و افزار دستي مستعمل مربوط به كار و حرفه ايرانيان و خارجياني كه براي اقامت دائم به ايران مي آيند مشمول معافيت مسافري بند 7 ماده 37 قانون امور گمركي مي باشند مشروط بر اينكه :

الف – اشتغال آن افراد به حرفه و پيشه كار مورد ادعا به تصديق مقامات كنسولي ايران در كشور محل اقامت قبلي آنان رسيده باشد و در نقاطي كه فاقد مقامات كنسولي ايران باشد ارائه گواهي مقامات محلي كفايت مي كند .

ب- كالا يك ماه قبل از ورود تا نه ماه بعد از ورود آنان به گمرك برسد .

ج- ماشين آلات و دستگاهها از شمول اين مقررات مستثني بوده و تابع شرايط ورود طبق قانون مقررات صادرات و واردات مي باشد .

د- جنبه تجاري نداشته باشد .

 

مقررات واردات كالاهاي همراه ايرانيان مقيم خارج

لوازم خانه و اشياي شخصي مستعمل ايرانيان مقيم خارج اعم از مسافر با گذرنامه عادي ، خدمت و يا سياسي كه مدت اقامت آنان در خارج يك سال يا بيشتر بوده و شش ماه آخر آن متوالي باشد و لوازم خانه و اشياء مستعمل اتباع خارجه كه براي اقامت به ايران وارد مي شوند ، مشروط بر اينكه :

الف – لوازم و اشياي مزبور از كشور و محل اقامت مسافر حمل و يكماه قبل تا نه ماه بعد از ورود مسافر به گمرك برسد .

ب – لوازم و اشياي مزبور با وضع و شئون اجتماعي آنان مناسب بوده و جنبه تجاري نداشته باشد .

ج – ظرف مدت پنج سال قبل از آن از چنين معافيتي استفاده نكرده باشند .

د- كارمندان دولت كه براي انجام مأموريت يك ساله و يا بيشتر به خارج اعزام مي شوند در صورتي كه قبل از پايان مأموريت و توقف يك ساله وارد كشور شوند مشمول شرط مدت يكساله توقف مذكور در اين بند نخواهند بود .

منظور از اشياء و لوازم شخصي مذكور در اين قانون اشيايي است كه عرفاً فقط مورد استفاده صاحب آن قرار گيرد و منظور از لوازم خانه اشيايي است كه عرفاً مورد استفاده خانواده صاحب آن اشياء هنگام اقامت در يك محل باشد . اتومبيل شخصي مشمول مقررات فوق الذكر نمي باشد .

 

•  واردات كالاهاي همراه مسافران ورودي به كشور كه جزو لوازم شخصي آنان و در حد متعارف مي باشد به تشخيص گمرك مجاز است .

 

ممنوعيت هاي كلي واردات و صادرات

براساس قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران ، ورود برخي كالاها و يا صدور آنها به طور كلي ممنوع است .

بعضي از اين كالاها عبارتند از :

1-    مشروبات الكلي 2- وسايل قمار 3- اسلحه سرد و گرم و مواد محترقه و منفجره 4- مواد مخدر 5- نشريات ، تصاوير ، فيلم ، عكس و هر كالايي كه مغاير شئونات مذهبي و ملي كشور باشد 6- هر نوع نوشته مخالف مذهب رسمي كشور و يا مخل نظم و عفت عمومي و شئون ملي 7- ساير كالاهايي كه منع شرعي و قانوني دارند ، و يا ورود و صدور آن به موجب جدول تعرفه گمركي ممنوع شناخته شده است .

•  يخچال – يخچال فريزر – فريزر – تلويزيون و راديو ضبط ( به استثناي راديو ضبط پرتابل ) از فهرست كالاهاي مسافري با معافيت گمركي حذف گرديده است . اين ممنوعيت شامل كالاي همراه مسافرين عادي مبادي مجاز ورودي و مناطق آزاد تجاري صنعتي است .

•  ترخيص كالاهاي موضوع ممنوعيت كالاهاي حجيم مذكور در صورتيكه جنبه غيرتجاري داشته باشد بدون استفاده از معافيت و با اخذ حقوق ورودي بلامانع مي باشد .

•  ممنوعيت ورود كالاهاي مذكور شامل مسافران گذر مرزي و آن دسته از مسافران ورودي كه از معافيت مسافري استفاده نمي كنند و در عوض اقدام به خريد از فروشگاههاي شاهد در مبادي ورودي كشور مي نمايند ، نيز مي شود .

•  ورود حيوانات و پروندگان اهلي منوط به ارائه گواهي بهداشت از كشور مبدأ و تأييد سازمان دامپزشكي مي باشد و صدور آنها نيز منوط به ارائه گواهي بهداشت از سازمان دامپزشكي خواهد بود .

•  ورود و صدور حيوانات و پرندگان وحشي منوط به ارائه گواهي از سازمان حفاظت محيط زيست خواهد بود .

•  ورود و ترخيص اقلام مخابراتي « تلفن بي سيم و ... » منوط به ارائه مجوز از وزارت پست – تلگراف و تلفن مي باشد .

•  ورود وترخيص گياهان « گل – نهال و ... » و انوع بذر منوط به ارائه مجوز از قرنطينه نباتي مي باشد .

•  ورود وترخيص ماهي زنده منوط به ارائه مجوز وزارت جهاد كشاورزي مي باشد .

 

 

قوانين گمركي مربوط به ورود خبرنگاران خارجي

•  خبرنگاران رسانه هاي خارجي هنگام ورود به كشور با ارائه كارت خبرنگاري متعبر مي توانند كليه وسايل و تجهيزات خبري از جمله رايانه دستي ، دوربينعكاسي ، فيلمبرداري ،ضبط و ديگر امكانات مورد نياز جهت تهيه خبر در عرف بين المللي پس از ثبت در برگه اعلام ورود توسط گمرك را وارد كشور نمايند و در هنگام خروج نيز عيناً اين وسايل را خارج كنند .

•  خبرنگاران مي توانند وسايل مخابراتي از جمله تجهيزات ماهواره اي بي سيم ، تلفن و ديگر وسايل مرتبط همراه خود را نيز با اخذ مجوز از سوي اداره مخابرات به صورت ورود موقت وارد كشور نمايند.

•  خبرنگاران با اخذ دفترچه كارنه دوپاساژ ( تريپ تيك ) و يا اخذ پروانه ورود موقت مي توانند خودروهاي خود را وارد و پس از انجام مأموريت از كشور خارج كنند .

مقررات مربوط به مسافران آسياي ميانه

(تجارت چمداني )

•  خروج كالاهاي ايراني به هر ميزان به همراه هر تبعه خارجي با رعايت سقف غيرتجاري بدون ارائه كارت بازرگاني و بدون مجوزهاي متداول براي صادرات بلامانع مي باشد .

•  خروج كالاهاي يارانه اي و اساسي از شمول مقررات اين بند خارج است . همچنين خروج اشياء عتيقه و كتب خطي و همچنين كالاهايي كه صادرات آنها از نظر شرعي و يا قانوني ممنوع است ، مشمول اين بند نمي باشد .

•  مسافران عازم كشورهاي مستقل مشترك المنافع ، در صورتي كه بخواهند از مرزهاي هوايي خارج شوند جهت سهولت بيشتر مي توانند كالاهاي همراه خود را از طريق زميني به مقصد ارسال نمايند .

ارسال نمونه كالا

ارسال كالا اعم ساخت داخل يا خارج بعنوان نمونه تجاري ، يا براي آزمايش ، تجزيه ، يا تعمير در صورتي كه حجم تجاري نداشته و از انواع ممنوع الصدور شرعي يا قانوني نبوده و از نوع عتيقه نيز نباشد ، بدون مطالبه كارت بازرگاني ، و مجوز صدور بلامانع است و مازاد بر آن با كسب مجوزهاي لازم و رعايت مقررات مربوط ميسر خواهد بود . در صورتي كه خروج كالا از اين طريق در رابطه با كالاهايي در مجموع به صورت يك جريان تجاري درآيد، وزارت بازرگاني مي تواند فهرست آن كالاها را براي جلوگيري از خروج آنها به گمركات اعلام نمايد .

 

خروج آثار صوتي و آلات موسيقي

•  ارسال كليه آثار صوتي ( اعم از CD و نوار ) كه داراي مجوز تكثير از مركز موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مي باشند به خارج از كشور و از كليه مبادي خروجي ، با رعايت كليه مقررات و ضوابط گمركي به هر ميزان مجاز مي باشد .

•  در مورد ارسال نوارهاي كاست فاقد مجوز تكثير ، با تشخيص و مجوز ادارات كل فرهنگ و ارشاد اسلامي بلامانع خواهد بود .

•  خروج آثار صوتي و تصويري و رايانه اي و آثار مكتوب شامل كتاب و مطبوعات با رعايت ساير مقررات ( تجاري نبودن ) از طريق واحدهاي پستي به خارج از كشور بدون اظهار نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بلامانع است .

خروج محصولات فرهنگي و هنري

•  منظور از محصولات فرهنگي و هنري آثار سمعي و بصري ، آثار هنري ، مطبوعات ، نشريات و كليه مواد تبليغي و فرهنگي ، هنرهاي سنتي و صنايع دستي مي باشد .

•  خروج كليه آثار از كشور به صورت محموله پستي ، همراه مسافر با تجاري به استثناي موارد زير آزاد مي باشد :

الف – قرآن مجيد كه داراي مهر تأييد شوراي نظارت بر چاپ و نشر قرآن ( وابسته به سازمان تبليغات اسلامي ) نباشد .

ب- فيلمهاي سينمائي 35 ميليمتري .

ج- اصل كليه كتب خطي قديمي و چاپ سنگي .

د- آثار هنري و ادوات موسيقي كه جزء ميراث فرهنگي كشور محسوب مي شود .

•  نحوه تشخيص و تعيين مصاديق موارد مربوط به بندهاي (ج) و (د) براساس قوانين و مقررات مربوط توسط سازمان ميراث فرهنگي كشور اعلام مي شود .

•  خروج موارد ممنوعه و يا تشخيص مواردي كه توسط مأموران گمرك و پست مشكوك تلقي مي‎شوند با مجوز مراجعي كه توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اعلام مي گردد بلامانع خواهد بود .

•  خروج محصولات فرهنگي و هنري به صورت تجاري مستلزم رعايت قوانين و مقررات مرتبط مي‎باشد .

چند نكته مهم

•  جاسازي هرگونه كالا و اختفاء آن از ديد مأموران گمرك قاچاق تلقي مي شود و مشمول مقررات مربوط به قاچاق كالا خواهد بود .

•  عدم انطباق كالاي همراه مسافر با اظهارنامه گمركي به منزله اظهار خلاف تلقي شده و تخلف از مقررات گمركي محسوب مي شود .

•  اين دفترچه براساس آخرين تغييرات در مقررات گمركي در مردادماه 1383 منتشر شده است .

امانت پستي:

امانات پستي عبارت است از كليه بسته هاي پستي به استثناي نامه و كارت كه از لحاظ وزن، بسته بندي و كرايه پستي تابع شرايط خاصي بوده و معمولاً بسته هايي با وزن تا 20 كيلوگرم به طريق زميني و با وزن تا 10 كيلوگرم به طريق هوائي ارسال مي گردد.

مقررات صدور كالا از طريق پست

ارسال كالا از طريق پست با حفظ جنبه غير تجاري به استثناي كالاهايي كه شرعاً يا قانوناً ممنوع الصدور هستند بدون مطالبه كارت بازرگاني و مجوز صدور به هر ميزان از لحاظ قيمت با رعايت ساير مقررات مجاز است.

مقررات صدور كالاي خارجي از طريق پست

ارسال كالاي خارجي از طريق پست حداكثر به ميزان سقف ارزش80 دلار آمريكا براي هر نفر مجاز است.

مقررات مربوط به محمولات و مراسلات پست بين المللي

مرسولات پستي به كليه اشيائي اطلاق مي شود كه بر طبق قوانين پستي داخل يا بين المللي توسط پست قبول، مبادله و توزيع مي شود.

 

انواع مرسولات پستي

1-     مراسلات.

2-    امانات.

مراسلات پستي

مراسلات پستي عبارت است از نامه، كارت پستي، مطبوعات، بسته هاي كوچك، نمونه هاي تجاري، نوار و صفحه پر شده و همانند آن و مطبوعات برجسته مخصوص نابينايان.

واردات از طريق پست

طبق ماده 39 آئين نامه اجرايي قانون مقررات صادرات و واردات از طريق پست مي توان كالاهائي را كه ورود آنها شرعاً يا قانوناً ممنوع نباشد و جنبه تجاري پيدا نكند تا 50 دلار بنام هر نفر بدون پرداخت حقوق گمركي و سود بازرگاني، بدون مطالبه كارت بازرگاني و مجوزهاي مقرر در جدول مقررات صادرات و واردات وارد و ترخيص كرد. در صورتي كه ورود كالا از اين طريق به صورت يك جريات تجاري درآيد يا مشكلات ديگري را براي كشور ايجاد كند، وزارت بازرگاني مي تواند وزارت پست و تلگراف و تلفن فهرست كالاهاي مذكور را براي جلوگيري از ترخيص به گمرك اعلام نمايد. ورود كالاهاي موضوع ماده 38 آئين نامه اجرائي قانون مقررات صادرات و واردات (بدون انتقال ارز) از طريق پست نيز امكان پذير مي باشد.

كالاهاي وارده به گمرك امانات پستي

كالاهاي وارده به گمرك امانات پستي به سه منظور وارد مي گردد:

الف) هديه و سوغات.

ب) كالاهاي مسافري.

ج) كالاهاي نمونه و تجاري كه توسط پست وارد مي شود.

الف: به صورت هديه و سوغات براي اشخاص حقيقي، در حال حاضر طبق ماده 39 آئين نامه اجرائي قانون مقررات صادرات و واردات سال 1379 براي هر نفر تا مبلغ 50 دلار به شرط نداشتن جنبه تجاري و منع شرعي و قانوني با معافيت از پرداخت حقوق ورودي و عوارض مربوطه قابل ترخيص است.

ب: به صورت لوازم و كالاهاي مسافري، كه مقررات مربوط در بخش مسافري اين كتاب بيان شده است.

ج: به صورت نمونه كالا براي واحدهاي توليدي تحقيقاتي و آموزشي و كالاي تجاري همچنين كاتالوگ و بروشور و غيره ... كه بر اساس مقررات مربوط ترخيص مي شود.

نحوه ارزيابي و ترخيص كالاهاي وارده به گمرك امانات پستي (ارزيابي غيابي)

1-   بسته هاي وارده ابتدا در بخش غيابي بدون حضور صاحب بسته در حضور نماينده پست مورد ارزيابي قرار مي گيرند كه با در نظر گرفتن نوع كالا و غير مستعمل بودن آن (در مورد البسه) و نداشتن منع شرع و قانوني و غير تجاري بودن تا مبلغ 50 دلار بنام هر فرد بدون اخذ حقوق ورودي ترخيص و تحويل نماينده پست مي گردد تا تحويل صاحبان آنها گردد و مازاد بر آن به صورت حضوري ترخيص مي گردد تا تحويل صاحبان آنها گردد و مازاد بر آن به صورت حضوري ترخيص مي گردد.

2-  بسته هاي بالاي 50 دلار همچنين تعدادي از بسته هائي كه احتياج به بررسي بيشتر دارد به صورت حضوري با حضور صاحب بسته و در حضور نماينده پست ارزيابي مي گردد. در اين قسمت پس از تعيين ميزان حقوق ورودي و عوارض مربوطه و پرداخت آن پته صادره تحويل صاحب كالا مي گردد كه به موجب آن بسته خود را تحويل گرفته و از گمرك ترخيص نمايد.

نكته:

هر گونه كسري و خسارت در بسته ها و محتويات آنها و عدم تحويل به موقع به صاحب بسته به عهده شركت پست كه آورنده و نگهدارنده بسته است، مي باشد و در اين زمينه گمرك مسئوليتي ندارد.

نحوه ترخيص بسته ها (حضوري)

براي صاحب بسته كه قبلاً از طريق شركت پست دعوتنامه ارسال شده است شخصاً با داشتن كارت شناسائي به گمرك مراجعه مي نمايد، افرادي كه به عنوان نماينده صاحب بسته براي ترخيص مراجعه مي نمايند مي بايست داراي وكالتنامه رسمي يا معرفي نامه از طرف صاحب بسته باشند و به شرح زير براي ترخيص بسته اقدام كنند.

1-     اخذ شماره نوبت از گمرك.

2-  مراجعه به قسمت احراز هويت پست (در اين قسمت پس از احراز هويت، صاحب بسته يا نماينده وي، شماره نوبت اخذ شده از گمرك در ظهر اعلاميه پستي نامبرده منعكس و بسته از انبار براي ارزيابي به قسمت ثبت دفتر انبار تحويل مي گردد).

3-   ثبت شماره اعلاميه پستي و شماره نوبت اخذ شده در دفتر انبار.

4-    تحويل اعلاميه پستي به كارشناسان بخش تجاري و غير تجاري گمرك جهت تعيين ارزياب

5-    بيرون آوردن بسته از انبار و تحويل به ارزياب مربوطه جهت ارزيابي.

6-  ارزيابي بسته ها با توجه به الويت شماره نوبت اخذ شده در حضور نماينده پست صاحب كالا يا نماينده قانوني او شروع مي شود و ميزان معافيت و حقوق ورودي مربوطه تعيين مي گردد.

همچنين بايد توجه داشت مجوز ترخيص كالاهايي كه به موجب جدول مقررات صادرات و واردات به عهده سازمان يا وزارتخانه خاصي است، كسب گردد. بعضي از نمايندگان سازمانها يا وزارتخانه هاي مذكور در گمرك مستقر نمي باشند.

بنابراين براي آن دسته از كالاهايي كه نياز به كسب نظر سازمان خاصي داردقبض نگهداري صادر مي گردد تا پس از اخذ مجوزهاي لازم ترخيص گرد.

7-    صدور مجوز از سوي سازمانهاي مرتبط:

— نماينده اداره ارتباطات راديوئي درباره: راديو، تلفنهاي بي سيم، تلفن همراه (موبايل)، بردهاي الكترونيكي، IC (آي سي)، دزدگير، آيفون تصويري، كنترل دستگاههاي راديوئي، تلويزيوني و ماشينهاي اسباب بازي كنترل از راه دور و غيره.

— نماينده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره كتب، نشريات، مجلات، كاتالوگ، بروشور، روزنامه و بعضي مدلهاي گيتار و ارگ، نوار ويدئو، نوار كاست، ديسكتهاي موسيقي، فلاپي ديسكتها و غيره.

— نماينده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي (معاونت امور دارائي در ارتباط با داروها، سموم و حشره كشهاي خانگي و مواد خوراكي، آشاميدني، آرايشي، بهداشتي) و ( معاونت تجهيزات پزشكي در ارتباط با لوازم و تجهيزات پزشكي).

— نماينده وزارت علوم، تحقيقات و فناوري درباره كتب علمي و آموزشي و غيره.

— نماينده قرنطينه نباتي درباره بذر گل، نهال، كود، سموم دفع آفات نباتي.

— نماينده سازمان انرژي اتمي ايران درباره مايكروويو (غذا گرم كن) و كليه دستگاههاي پرتو زا و مواد تشعشع زا و غيره.

— نماينده وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در رابطه با كالاهاي تحت نظر از جمله فشفشه، ترقه، طپانچه، اسلحه و مهمات و غيره.

— نماينده مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي درباره كالاهاي مشمول استاندارد اجباري و تعيين نوع كالاي شيميائي و غيره از نظر نوع مواد متشكله.

8-   امضاي اعلاميه پستي توسط ارزياب و كارشناس مربوطه.

9-    مراجعه به بانك جهت پرداخت مبلغ تعيين شده بابت حقوق و عوارض گمركي.

10- مراجعه به ارزياب جهت صدور و امضاء پته گمركي.

11- مراجعه به صندوق گمرك و ممهور نمودن پته گمركي.

12- مراجعه به قسمت دفتر كل انبارها.

13- مراجعه به پست جهت پرداخت وجهي كه بعنوان عوارض پست دريافت مي دارند.

14- مراجعه به دفتر خروج پست (ثبت رديف اعلاميه پستي و شماره پته مربوطه و امضاي صاحب كالا)

15- تحويل بسته از پست.

16- مراجعه به درب خروج گمرك، در اين قسمت ضمن ارزيابي اجمالي مجدد و ثبت پته در دفتر درب خروج و ثبت رديف مربوطه در ظهر پته و امضاء و ممهور نمودن آن به مهر درب خروج، بسته به صاحب آن تحويل و از گمرك ترخيص مي شوند.

انواع مرسولات پستي

1-     مراسلات.

2-    امانات.

مراسلات پستي

مراسلات پستي عبارت است از نامه، كارت پستي، مطبوعات، بسته هاي كوچك، نمونه هاي تجاري، نوار و صفحه پر شده و همانند آن و مطبوعات برجسته مخصوص نابينايان.

واردات از طريق پست

طبق ماده 39 آئين نامه اجرايي قانون مقررات صادرات و واردات از طريق پست مي توان كالاهائي را كه ورود آنها شرعاً يا قانوناً ممنوع نباشد و جنبه تجاري پيدا نكند تا 50 دلار بنام هر نفر بدون پرداخت حقوق گمركي و سود بازرگاني، بدون مطالبه كارت بازرگاني و مجوزهاي مقرر در جدول مقررات صادرات و واردات وارد و ترخيص كرد. در صورتي كه ورود كالا از اين طريق به صورت يك جريات تجاري درآيد يا مشكلات ديگري را براي كشور ايجاد كند، وزارت بازرگاني مي تواند وزارت پست و تلگراف و تلفن فهرست كالاهاي مذكور را براي جلوگيري از ترخيص به گمرك اعلام نمايد. ورود كالاهاي موضوع ماده 38 آئين نامه اجرائي قانون مقررات صادرات و واردات (بدون انتقال ارز) از طريق پست نيز امكان پذير مي باشد.

كالاهاي وارده به گمرك امانات پستي

كالاهاي وارده به گمرك امانات پستي به سه منظور وارد مي گردد:

الف) هديه و سوغات.

ب) كالاهاي مسافري.

ج) كالاهاي نمونه و تجاري كه توسط پست وارد مي شود.

الف: به صورت هديه و سوغات براي اشخاص حقيقي، در حال حاضر طبق ماده 39 آئين نامه اجرائي قانون مقررات صادرات و واردات سال 1379 براي هر نفر تا مبلغ 50 دلار به شرط نداشتن جنبه تجاري و منع شرعي و قانوني با معافيت از پرداخت حقوق ورودي و عوارض مربوطه قابل ترخيص است.

ب: به صورت لوازم و كالاهاي مسافري، كه مقررات مربوط در بخش مسافري اين كتاب بيان شده است.

ج: به صورت نمونه كالا براي واحدهاي توليدي تحقيقاتي و آموزشي و كالاي تجاري همچنين كاتالوگ و بروشور و غيره ... كه بر اساس مقررات مربوط ترخيص مي شود.

نحوه ارزيابي و ترخيص كالاهاي وارده به گمرك امانات پستي (ارزيابي غيابي)

1-   بسته هاي وارده ابتدا در بخش غيابي بدون حضور صاحب بسته در حضور نماينده پست مورد ارزيابي قرار مي گيرند كه با در نظر گرفتن نوع كالا و غير مستعمل بودن آن (در مورد البسه) و نداشتن منع شرع و قانوني و غير تجاري بودن تا مبلغ 50 دلار بنام هر فرد بدون اخذ حقوق ورودي ترخيص و تحويل نماينده پست مي گردد تا تحويل صاحبان آنها گردد و مازاد بر آن به صورت حضوري ترخيص مي گردد تا تحويل صاحبان آنها گردد و مازاد بر آن به صورت حضوري ترخيص مي گردد.

2- بسته هاي بالاي 50 دلار همچنين تعدادي از بسته هائي كه احتياج به بررسي بيشتر دارد به صورت حضوري با حضور صاحب بسته و در حضور نماينده پست ارزيابي مي گردد. در اين قسمت پس از تعيين ميزان حقوق ورودي و عوارض مربوطه و پرداخت آن پته صادره تحويل صاحب كالا مي گردد كه به موجب آن بسته خود را تحويل گرفته و از گمرك ترخيص نمايد.

 

 

نكته:

هر گونه كسري و خسارت در بسته ها و محتويات آنها و عدم تحويل به موقع به صاحب بسته به عهده شركت پست كه آورنده و نگهدارنده بسته است، مي باشد و در اين زمينه گمرك مسئوليتي ندارد.

نحوه ترخيص بسته ها (حضوري)

براي صاحب بسته كه قبلاً از طريق شركت پست دعوتنامه ارسال شده است شخصاً با داشتن كارت شناسائي به گمرك مراجعه مي نمايد، افرادي كه به عنوان نماينده صاحب بسته براي ترخيص مراجعه مي نمايند مي بايست داراي وكالتنامه رسمي يا معرفي نامه از طرف صاحب بسته باشند و به شرح زير براي ترخيص بسته اقدام كنند.

1-     اخذ شماره نوبت از گمرك.

2- مراجعه به قسمت احراز هويت پست (در اين قسمت پس از احراز هويت، صاحب بسته يا نماينده وي، شماره نوبت اخذ شده از گمرك در ظهر اعلاميه پستي نامبرده منعكس و بسته از انبار براي ارزيابي به قسمت ثبت دفتر انبار تحويل مي گردد).

3-   ثبت شماره اعلاميه پستي و شماره نوبت اخذ شده در دفتر انبار.

4-    تحويل اعلاميه پستي به كارشناسان بخش تجاري و غير تجاري گمرك جهت تعيين ارزياب

5-    بيرون آوردن بسته از انبار و تحويل به ارزياب مربوطه جهت ارزيابي.

6- ارزيابي بسته ها با توجه به الويت شماره نوبت اخذ شده در حضور نماينده پست صاحب كالا يا نماينده قانوني او شروع مي شود و ميزان معافيت و حقوق ورودي مربوطه تعيين مي گردد.

همچنين بايد توجه داشت مجوز ترخيص كالاهايي كه به موجب جدول مقررات صادرات و واردات به عهده سازمان يا وزارتخانه خاصي است، كسب گردد. بعضي از نمايندگان سازمانها يا وزارتخانه هاي مذكور در گمرك مستقر نمي باشند.

بنابراين براي آن دسته از كالاهايي كه نياز به كسب نظر سازمان خاصي داردقبض نگهداري صادر مي گردد تا پس از اخذ مجوزهاي لازم ترخيص گرد.

7-    صدور مجوز از سوي سازمانهاي مرتبط:

— نماينده اداره ارتباطات راديوئي درباره: راديو، تلفنهاي بي سيم، تلفن همراه (موبايل)، بردهاي الكترونيكي، IC (آي سي)، دزدگير، آيفون تصويري، كنترل دستگاههاي راديوئي، تلويزيوني و ماشينهاي اسباب بازي كنترل از راه دور و غيره.

— نماينده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره كتب، نشريات، مجلات، كاتالوگ، بروشور، روزنامه و بعضي مدلهاي گيتار و ارگ، نوار ويدئو، نوار كاست، ديسكتهاي موسيقي، فلاپي ديسكتها و غيره.

— نماينده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي (معاونت امور دارائي در ارتباط با داروها، سموم و حشره كشهاي خانگي و مواد خوراكي، آشاميدني، آرايشي، بهداشتي) و ( معاونت تجهيزات پزشكي در ارتباط با لوازم و تجهيزات پزشكي).

— نماينده وزارت علوم، تحقيقات و فناوري درباره كتب علمي و آموزشي و غيره.

— نماينده قرنطينه نباتي درباره بذر گل، نهال، كود، سموم دفع آفات نباتي.

— نماينده سازمان انرژي اتمي ايران درباره مايكروويو (غذا گرم كن) و كليه دستگاههاي پرتو زا و مواد تشعشع زا و غيره.

— نماينده وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در رابطه با كالاهاي تحت نظر از جمله فشفشه، ترقه، طپانچه، اسلحه و مهمات و غيره.

— نماينده مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي درباره كالاهاي مشمول استاندارد اجباري و تعيين نوع كالاي شيميائي و غيره از نظر نوع مواد متشكله.

8-   امضاي اعلاميه پستي توسط ارزياب و كارشناس مربوطه.

9-    مراجعه به بانك جهت پرداخت مبلغ تعيين شده بابت حقوق و عوارض گمركي.

10- مراجعه به ارزياب جهت صدور و امضاء پته گمركي.

11- مراجعه به صندوق گمرك و ممهور نمودن پته گمركي.

12- مراجعه به قسمت دفتر كل انبارها.

13- مراجعه به پست جهت پرداخت وجهي كه بعنوان عوارض پست دريافت مي دارند.

14- مراجعه به دفتر خروج پست (ثبت رديف اعلاميه پستي و شماره پته مربوطه و امضاي صاحب كالا)

15- تحويل بسته از پست.

16- مراجعه به درب خروج گمرك، در اين قسمت ضمن ارزيابي اجمالي مجدد و ثبت پته در دفتر درب خروج و ثبت رديف مربوطه در ظهر پته و امضاء و ممهور نمودن آن به مهر درب خروج، بسته به صاحب آن تحويل و از گمرك ترخيص مي شوند.

 

نحوه ترخيص بسته هاي تجاري

ارزيابي بسته هاي واحدهاي توليدي، آموزشي و تحقيقاتي جدا از بخش غير تجاري انجام مي پذيرد كه اين امر باعث تسريع در روند ترخيص كالاهاي وارده به گمرك مي باشد كه مراسلات زير 1000 دلار با پته و بالاي 1000 دلار با تنظيم اظهار نامه از سوي صاحب كالا انجام مي پذيرد و براي اين كار تصوير كارت بازرگاني، پروانه بهره برداري و پروانه توليدي ضميمه اعلاميه پستي مربوطه مي شود.

مناطق خاص داراي تخفيف سود بازرگاني:

-    برخي از مناطق از جمله بوشهر، خرمشهر، چابهار و ... داراي تخفيف سود بازرگاني كالاهاي وارداتي (به غير از اقلام مستثني شده) مي گردند كه سرمايه گذاران خارجي مي توانند برخي از اقلام و مواد اوليه واحدهاي توليدي را از گمركات اين مناطق دارد و از تخفيف مورد نظر استفاده نمايند.

الف: از جمله مهمترين شروط استفاده از تخفيف مي توان به:

-    حمل كالا از مبداء (به غير از كشورهاي حاشيه خليج فارس) كالاهاي خريداري شده از كشورهاي موصوف به جهت ايفاء نقش واسطه در تجارت خارجي امكان استفاده از تخفيف را ندارد.

-        جزء كالاهاي مستثني اعلام شده نباشد.

-        ليست كالاهاي مستثني به گمركات مورد اشاره اعلام گرديده است.

 

 

 

معافيت ماده واحده ماشين آلات و تجهيزات خط توليد:

بر اساس مفاد ماده واحده موصوف ماشين آلات و تجهيزات خط توليد پس از ارائه مدارك مورد نظر بخش صنعت وزارت نفت، معدن و بازرگاني و صدور مجوز معافيت ماده واحدة وارد كنندگان مي بايست به گمركات اجرايي مورد نظر مراجعه و با ارائه ساير مدارك واردات قطعي (پيش گفت) نسبت به تنظيم اظهار نامه وارداتي بدون پرداخت حقوق ورودي اقدام نمايند.

-        ماليات ارزش افزوده و عوارض اينگونه كالاها با ارائه گواهي چك امكان پذير مي باشد.

تعرفه ترجيحي كالاها از برخي از كشورها:

الف- فهرست كشورهاي داراي تعرفه ترجيحي با ايران عبارتند از كشورهاي تركيه، ازبكستان، پاكستان، تونس، سوريه، كوبا، بوسني هرزگوين، قرقيزستان ، ونزوئلا.

-        جهت كسب اطلاعات بيشتر به ضميمه شماره شش كتاب مقررات صادرات و واردات سال 90 مراجعه كرد.

ب- از جمله مهمترين شروط واردات كالاهاي تعرفه ترجيحي عبارتند از:

- حمل از كشور مبداء.

- تأييد گواهي مبداء كالاي وارداتي به تأييد كنسولگري جمهوري اسلامي در كشور مورد نظر (مبداء حمل).

همراه داشتن حیوانات:

مقررات و ضوابط بهداشتي - قرنطينه اي:

بر پايه اعلام سازمان جهاني بهداشت who ، از ميان 1709 عامل بيماريزاي شناخته شده ، 832 عامل يعني 49 در صد و از ميان 156 بيماري نو پديد شناخته شده در انسان ، 114 مورد آن يعني 74 درصد از حيوانات به انسان منتقل مي شوند . كه از جمله مهمترين و خطرناكترين آنها هاري_ جنون گاوي_ سل_ تب مالت _ سياه زخم _ آنفولانزاي فوق حاد پرندگان  _ كيست _ هيداتيد _ تب خونريزي دهنده كريمه و كنگو و تب دره ريفت مي باشد .

بنابراين رعايت مقررات و ضوابط بهداشتي - قرنطينه اي ما را در رسيدن به جامعه اي سالم كمك مي نمايد.

مقررات خروج:

1_   مدارك مورد نياز جهت دريافت گواهي بهداشتي بين المللي سگ، گربه و پرندگان همراه مسافر.

الف: گواهي سلامت توسط درمانگاه دامپزشكي داراي پروانه مبني بر سلامت كامل دام و پرنده زينتي تحت نظارت .

ب: شناسنامه بهداشتي حيوان (با درج تاريخ و برچسب كليه واكسن ها)

ج: كارت ميكروچيپ براي سگ و گربه

د: ارائه فيش واريزي (بابت هر قلاده سگ و گربه 2200 ريال و هر قطعه پرنده 1100 ريال ) جهت تعرفه صادرات به شماره حساب 90044 بانك ملي شعبه ايران خورد و كد 2001 اداره كل دامپزشكي استان تهران .

ه: تصوير صفحه اول پاسپورت مسافر

2_ حداكثر تعداد حيوان خانگي همراه مسافر،‌ سگ و گربه 2 قلاده و پرنده زينتي 10 قطعه.

3_ حداكثر مدت اعتبار گواهي بهداشتي 10 روز مي باشد .

4_ جهت خروج  پرندگان غير اهلي نظير كاسكو و همچنين دامهاي غير اهلي و ... مي بايستي تائيديه سازمان محيط زيست نيز اخذ گردد.

مقررات ورود:

1.       دارا بودن اصل گواهي بهداشتي بين المللي از دامپزشكي دولتي كشور مبداء.

2.       دارا بودن شناسنامه بهداشتي دام و طيور.

3.       ورود پرندگان و يا دامهاي غير اهلي همراه مسافر مستلزم هماهنگي قبلي با سازمان محيط زيست و ارائه موافقت نامه ورودي مي باشد.

4.       ضمناً شماره تلفنهاي ذيل جهت پاسخگويي به سوالات ارائه مي گردد:

دفتر قرنطينه دامپزشكي فرودگاه امام (ره):      02155678192

اداره قرنطينه :                                      02144180479

اداره كل دامپزشكي استان تهران:            209 داخلي .   3  _ 44194941

روابط عمومي دامپزشكي استان تهران

 


 

حال که مقصد خود را انتخاب نموده اید، این سؤال پیش می آید که بصورت تور ثبت نام کنید یا خودتان اجزاء تور را تهیه نمایید؟

 

در ابتدا این نکته را متذکر می شویم که درسالهای اخیر تمامی کارها تخصصی شده اند و هر کس با توجه به شغل خود فقط در زمینه خاصی تخصص دارد. بنابراین بهتر است که اجرای تور را به آژانسهای مسافرتی بسپارید و از تخصص ما در جهت آسودگی خیال و آرامش خود بهره بگیرید.

با توجه به اینکه آژانسهای مسافرتی با شرکتهای کارگزار بزرگ و مطمئن و یا مستقیما با هتلهای شهرهای خارجی قرارداد می بندند از قیمت و شرایط مناسبتری برخوردارند. اگر خودتان بخواهید هتل را رزرو کنید، فقط خود اتاق را با هزینه ای حتی تا 3 برابر باید خریداری کنید و هیچگونه خدمات اضافه ای به شما تعلق نمی گیرد و نحوه ارسال پول نیز خود امری دشوار و تا حدودی امکان ناپذیر می باشد. درواقع متحمل هزینه بیشتر و دریافت خدمات کمتر با سختی بیشتر خواهید شد. لذا به شما توصیه می کنیم تور کامل را خریداری نمایید که غیر از هتل، بلیط و ویزا، خدماتی از قبیل صبحانه، نهار، شام، سیم کارت تلفن رایگان کشور مقصد، ترانسفر فرودگاهی، گشتهای شهری، بیمه مسافرتی و راهنمای فارسی زبان را شامل می شود.

آژانس یگانه در طی سالها ضمن عقد قرارداد با شرکتهای کارگزار مطرح و خوشنام در صنعت توریسم در کشور های مختلف، آرامش سفر را برای مسافرین خود تضمین می نماید. شما می توانید غیر از خرید تور کامل، نسبت به خرید هر یک از اجزای تور نیز اعم از بلیط، هتل و ویزا بصورت جداگانه از طریق این دفتر اقدام نمایید.

 

انتخاب آژانس مسافرتی معتبر:

کلیه آژانسهای مسافرتی که در زمینه توریسم فعال می باشند، زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مربوطه فعالیت میکنند و مجوز خود را از این سازمان دریافت مینمایند. به شما توصیه میکنیم قبل از انتخاب آژانس مسافرتی حتما از طریق این سازمان آژانس مورد نظر خود را از لحاظ داشتن مجوز لازم، پیشینه، سابقه کاری و خوشنامی استعلام نمایید و تبلیغات محیطی آژانسها را به تنهایی درنظر نگیرید. جهت مشاهده سوابق و مجوزهای مربوط به آژانس یگانه می توانید به صفحه درباره ما رجوع فرمایید.

 

مدارک مورد نیاز سفر:

 

پاسپورت:

گذرنامه (پاسپورت): بر اساس قوانين معاهده بين المللي، گذرنامه مدركي است كه از طرف دولت صادر مي گردد و در آن خطاب به كشورهاي خارجي عنوان شده كه فرد دارنده اين مدرك تبعه كدام كشور است و تقاضا شده تا زماني كه در خارج از كشور به سر مي برد از حمايت و كمك هاي قانوني آن كشورها برخوردار گردد. گذرنامه يك مدرك مسافرتي ضروري و قابل كنترل براي مقامات امنيتي و مهاجرت است كه در مرزها شما را متوقف و در صفحات داخلي آن تاريخ ورود و خروج را ثبت مي نمايند.

اتباع ایرانی، برای دریافت گذرنامه باید از یکی از دفترهای پلیس+١٠ و یا مرکزهای پستی، فرم و پوشه‌ی درخواست گذرنامه را تحویل بگیرند و پس از واریز وجوه لازم به شماره‌حساب‌های اعلام شده، تکمیل فرم‌ها و آماده کردن مدارک لازم، آن‌ها را به باجه‌ی گذرنامه‌ی پلیس+١٠ تحویل دهند.

 

برای داشتن گذرنامه محدودیت سنی وجود ندارد و حتی نوزادان هم می‌توانند گذرنامه‌ی جداگانه داشته باشند. اجازه‌ی دریافت گذرنامه، بعد از بررسی مدارک و انجام مصاحبه‌ی حضوری کوتاه با متقاضی، صادر شده و گذرنامه، حداکثر تا ده روز بعد، از طریق پست به نشانی پستی متقاضی ارسال خواهد شد.

 


 

مدارک لازم جهت صدور گذرنامه

 

1- تهيه فرم و پوشه گذرنامه از دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي (پليس+10) و يا مراکز پستي

2- پرداخت فيش‌هاي بانکي مطابق جدول ذيل:

توجه: مبالغ زیر را حتماً از طریق بانک واریز نموده و فیش آن را ارایه نمایید. واریز از طریق اینترنت یا عابربانک به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

رديف

مبلغ پرداختي

بانک

شماره حساب

صاحب حساب

1

37،500 ريال
(سه هزار و هفتصد و پنجاه تومان)

ملي

3111000048006 در تهران

در ساير شهرها به شماره حساب شهرداري استان(از دفاتر اخذ شود)

شهرداري تهران

2

750،000 ريال
(هفتاد و پنج هزار تومان)

ملي

2171151301007

نیروی انتظامی

3- موارد مشترک میان بانوان و آقایان:

مدارکی که مي‌بايست توسط کليه متقاضيان ارائه گردد:

1-3) اصل و کپي شناسنامه و کارت ملي و يا تأئيديه ثبت احوال براي کليه متقاضيان.

2-3) ارائه اصل آخرين گذرنامه و کپي ازصفحات 2 و 6

توجه: افرادي که مقيم خارج مي‌باشند بايد کپي از کل صفحات گذرنامه ارائه نمايند.

3-3) سه (3) قطعه عکس 6 x 4 جديد و رنگي با زمينه سفيد به طوري که:

الف: 6 ماه از تاريخ انداختن آن نگذشته باشد.

ب:آقايان بدون کلاه و عينک کراوات و زيور آلات به طوري که پيشاني و گوش‌ها مشخص باشند.

ج:خانم‌ها با حجاب کامل بدون آرايش و زيورآلات، با استفاده از روسري و یا مقنعه ساده به طوري که گردي صورت مشخص باشد. (برای دختران بالاي 6 سال با حجاب کامل)

4-3) افراد بالاي 15 سال مي‌بايست شناسنامه عکسدار ارائه نمايند

4-4) افراد زیر 15 سال مي‌بايست گواهي اشتغال به تحصيل، دفترچه بيمه و يا گذرنامه عکسدار ارائه نمايند.

4-5) ارائه آدرس دقیق پستی و کدپستی الزامی است.

4-6) افردا زیر ١٨سال در صورت فوت ولی و عدم دسترسی به جد پدری و مشخص‌نشدن قیم یا ولی قهری، با داشتن مجوز دادستان می‌توانند اقدام به دریافت گذرنامه نمایند.

 

4- مواردمربوط به بانوان:

1-4) اجازه محضري برای بانوان متأهل از سوی همسر- فرزندان زير 18 سال از سوی پدر و یا قیم قانونی.

توجه:بانوان مقيم خارج احتياج به اجازه محضري همسر ندارند، همچنین اقامت با گذرنامه ايراني قابل قبول است.

توجه: بانواني که همسر آنها فوت نموده، مي‌بايست گواهي فوت همسر و يا شناسنامه باطل شده همسر و بانوان مطلقه مي‌بايست کپي صفحات 1 تا 3 طلاق‌نامه را ارائه نمايند.

توجه: زنان متاهل که همسرشان مفقودالاثر، غایب و یا به هر دلیلی در دسترس نیست، احتیاج به مجوز دادستان دارند.

 

5- مواردمربوط به آقايان:

1-5) ارائه اصل و کپي کارت پايان خدمت يا معافيت و يا موافقت‌نامه سازمان وظيفه عمومي و يا کارت ضرورت و احتياط.

توجه: آقايان بالاي 50 سال احتياج به ارايه کارت پايان خدمت ندارند.

2-5) آقايان دانشجو و يا دانش آموز براي خروج از کشور مي‌بايست نامه از محل تحصيل خود دريافت و به سازمان وظيفه عمومي تحويل نمايند و پاسخ نامه‌اي را که متعاقباً به اداره گذرنامه تهرانپارس ارسال مي‌گردد (نشاني در پايان همين صفحه) به دفاتر پليس+10 ارائه نمايند.

توجه: مشمولینی که به جای مدرک نظام وظیفه، موافقت کتبی معاونت وظیفه عمومی را جهت دریافت گذرنامه ارائه نمایند، مهر خروج از کشور آن‌ها به استناد همین نامه صادر می‌شود و ممکن است زمان محدودی را شامل شود. لازم است متقاضی به تاریخ خروج از کشور توجه داشته باشد.

 

3-5) بازنشستگان نظامي که 5 سال تمام از بازنشستگي آنها نگذشته است ارائه نامه از حفا يگان مربوطه و کساني که 5 سال از بازنشستگي آنها مي‌گذرد ارايه اصل و کپي کارت کانون بازنشستگان الزامي است.

توجه: موافقت حفاظت اطلاعات یگان خدمتی برای پرسنل شاغل نیروهای مسلح و پرسنلی که کم‌تر از ٥ سال از تاریخ رهاشدن‌شان می‌گذرد.

 

6- چند نکته مهم:

6-1) حضور شخص متقاضی جهت ارائه‌ی مدارک الزامی است.

6-2) براي متولدين خارج از کشور ارايه مدرک نحوه ورود الزامي است.

6-3)براي ابطال گذرنامه‌هائي که بالاي يک سال اعتبار دارند ارائه نامه از اداره گذرنامه تهرانپارس (نشاني در پايان همين صفحه) الزامي است.

6-4) متقاضی فقط در زمان ارائه‌ی مدارک می‌تواند مدارک همسر و فرزندان خود را ضمیمه نماید تا به عنوان همراه در گذرنامه‌ی او درج شوند. حضور همراهان ضروری نمی‌باشد و پس از چاپ و صدور گذرنامه، امکان اضافه و یا کم‌کردن همراه میسر نیست.

6-5) گذرنامه‌ها با اعتبار پنج ساله و غیر قابل تمدید صادر می‌گردند.

6-6) متقاضیان تعویض گذرنامه، باید اصل و کپی گذرنامه‌ی قبلی خود را ارائه نمایند. کپی باید از صفحه‌ی مشخصات و صفحاتی که مهر روادید و ورود و خروج دارند، تهیه شده باشد.

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

نحوه اقدام درخصوص افرادي که داراي گذرنامه آنها مخدوش بوده و يا آن را مفقود نموده‌اند:

 

1- مفقودي گذرنامه:

مراجعه به اداره گذرنامه تهرانپارس واقع در فلکه اول تهرانپارس - بلوار پروين - طبقه اول - قسمت فقدان

تذكر:همراه داشتن کليه مدارک شناسائي، پوشه، يک قطعه عکس و درصورت داشتن سن مشموليت ارائه مدارک وظيفه اعم از کارت پايان خدمت،معافيت به همراه کپی مدارک ذکر شده الزامي است.

 

2- مخدوشي گذرنامه:

درصورت هرگونه پارگي،آبديدگي و يا دستبردگي در گذرنامه افراد مي‌بايست کليه مدارک گذرنامه را تهيه نموده و به يکي از ادارات سه گانه گذرنامه مراجعه نمايد.

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

نشاني ادارات گذرنامه درتهران بزرگ:

اداره گذرنامه تهرانپارس: فلکه اول تهرانپارس - بلوار پروين - اداره گذرنامه تهرانپارس - طبقه دوم

اداره گذرنامه يافت آباد: چهارراه يافت آباد - بلوار معلم - اداره گذرنامه جنوب غرب

اداره گذرنامه شهرري : بزرگراه فدائيان اسلام - بلوار بسيج - جنب اداره گاز

 

نرخ اين خدمت در دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي مبلغ 150،000 ريال (پانزده هزار تومان) مي‌باشد.

 


 

توجه داشته باشید که کنترل پاسپورت از نظر داشتن اعتبار، صحت و سقم مندرجات، مهر های مربوطه، عدم ممنوعیت خروج از کشور و غیره صرفا به عهده خود مسافرین می باشد و در صورتیکه به هر دلیل مأموران کنترل گذرنامه در کشور مبدأ، از خروج مسافرین ممانعت به عمل آورند و یا در بدو ورود به کشور مقصد، از ورود مسافرین بدلیل هرگونه اشکال در پاسپورت ممانعت به عمل آید، هیچگونه مسئولیتی متوجه آژانسهای مسافرتی نمی باشد و در این صورت مسافرین با جرائم سنگینی مواجه خواهند شد که جهت جلوگیری از آن توصیه میکنیم حتما قبل از ثبت نام از وضعیت گذرنامه خود و عدم ممنوعیت خروج خود اطمینان حاصل فرمایید. هنگام برنامه ریزی برای سفر و در زمان ثبت نام تور به این نکته دقت کنید که اعتبار لازم برای خروج از کشور بیش از 6 ماه باید باشد. اگر مدت سفرشما طولانی است، مطمئن شوید که پاسپورتتان تا پایان سفرتان اعتبار کافی دارد.

 

بخشنامه ممنوعیت خروج بدهکاران بانکی بازنگری و ابلاغ شد

متن بخشنامه:

۲۹ مهر ۱۳۹۲

با بازنگری بخشنامه ،ممنوعیت خروج بدهکاران بانکی تسهیل و هدفمند شد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بر اساس بخشنامه جدید ممنوعیت خروج بدهکاران بانکی،تقاضای خروج ممنوعیت، صرفاً برای بدهکاران اصلي صادر و از پذیرش درخواست ممنوعيت خروج ضامنين خودداري می شود.

این بخشنامه می افزاید: این ممنوعیت برای اشخاصی است که ميزان بدهي آنان معادل دو میلیارد ريال یا بالاتر بوده و فاقد وثايق ارزنده و کافی از جمله اموال غیرمنقول (ملک)، اموال منقول (سپرده و وثايق قابل قبول) باشند.

همچنین به منظور مساعدت با بدهکاران، در مواردي نظير تشرّف به خانه خدا و مسافرت هاي اضطراري، از قبيل انجام امور درماني و پيگيري مسائل تجاري برای تسويه بدهي، ضمن پیش بینی تمهیدات مقتضی (در مقابل تأمین وثیقه لازم)، رفع ممنوعيت خروج براي يکبار با ذکر علّت، صورت می پذيرد.

بانکها نیز موظف شدند همزمان با درخواست ممنوعیت خروج افراد، نسبت به آگاه نمودن آنان از موضوع، جهت جلوگیری از بروز مشکلات هنگام خروج از کشور اقدام کنند.

در این بخشنامه همچنین به بانکها توصیه شده است هنگام اعطای تسهیلات نسبت به اخذ وثایق معتبر، کافی و سهل الوصول اقدام کنند و درخواست ممنوعیت خروج بدهکاران، پس از انجام کامل کلیه اقدامات قانونی و اجرایی در مورد انواع وثایق مأخوذه و قراردادهای لازم‌الاجراء و صرفاً در صورت عدم حصول نتیجه مطلوب و بلاوصول ماندن مطالبات با وجود اقدامات انجام شده، ارائه کنند.

 

 

در مورد کشورهایی که جهت اخذ وبزا نیاز به عکس دارند به این نکته توجه داشته باشید که به طور کلی عکسها می بایست جدید، رنگی، با پشت زمینه سفید، تمام رخ، بدون دستکاری و روتوش، بدون عینک و کلاه و سایر تزئینات اضافی باشد تا موردپذیرش سفارت کشور مربوطه قرار گیرد.

به طور خاص اخذ ویزای هر کشور تابع قوانین همان کشور می باشد و جزئیات آن بر حسب کشورهای مختلف متفاوت می باشد. جزئیات دقیق تر را از پرسنل ما سؤال کنید.

 

در فرودگاه:

 

 

پيگيري وسايل گمشده

شماره هاي تماس 51007328، 51007014 ،51004208 ، 51007897  مربوط به فرماندهي پليس فرودگاه آماده پاسخگويي به هموطنان گرامي مي باشد.

مقررات جهت تحويل اموال گمشده به مالكان آن :

احراز كامل هويت مالك توسط پليس • ارائه مشخصات دقيق از ريز اموال توسط مالك • ارائه نمودن اصل پاسپورت و ساير اوراق شناسايي شامل شناسنامه و كارت ملي • ارائه اصل وكالت نامه محضري در صورت فقدان مالك اصلي • ارائه اصل سند مالكيت ، كارتن لوازم صوتي و تصويري ، يا فاكتور خريد (موبايل ، لب تاپ ، دوربين عكاسي يا فيلم برداري) • ارائه اصل فاكتور خريد در مورد زيور آلات ، طلا و جواهرات

خدمات پستي واقع در ترمينال مسافري

دفتر خدمات فن اوری اطلاعات وارتباطات کد 1691-16-71 دارای مجوز رسمی از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ، در سالن ورودی A جنب مدیریت تراز صفر می باشد . این دفتر زیر نظر مستقیم استانداری تهران و شرکت پست جمهوری اسلامی ایران و شرکت مخابرات استان تهران و همچنین همراه اول اداره می گردد.ومجوز پروانه این دفتر به نام شرکت خدمات تجاری فرودگاهی فراجم مهر می باشد. خدمات پستی این دفتر شامل خدمات ذیل میباشد : 1 پست پیشتاز الف: داخله ب: خارجه 2 پست سفارشی: خارجه 3 جمع اوری مدارک مفقودی 4 قبول اضافه بارمجاز مسافرین که امکان خروج انها وجود ندارد وبرگشت ان از طریق پست 5 خدمات بسته بندی کالا الف ): پست پیشتاز داخله: این خدمت مرسولات پستی داخل کشور را در اسرع وقت (حداکثر 72 ساعت) به تمام نقاط ایران ارسال می کند و دارای کد رهگیری مرسوله در سایت شرکت پست می باشد که کاربر با وارد کردن کد رهگیری در هر لحظه از محل مرسوله خود اطلاع پیدا میکند ب ): پست پیشتاز خارجه:این خدمت کالا های مجازی که در جدول ممنوعات پستی قرار ندارند را به کشورهایی که طرف قرارداد با پست پیشتاز ایران هستند ارسال میدارد ج):کالاهایی که در کشور مقصد با پست پیشتاز قرار داد ندارند از طریق پست سفارشی ارسال میگردند د):مدارکی که مفقود میگردند را شرکت پست جمع اوری گردیده ومشخصات انرا در سایت www.post.ir در قسمت مدارک مفقودی اعلام میکند که در هرجای دنیا قابل رویت است.

خدمات فريت بار

انجام مراحل فريت بار به شرح ذيل مي باشد : 1- مراجعه به دايره فريت در فرودگاه بين المللي امام خميني (ره) چند روز قبل از تاريخ حركت خود و گرفتن اجازه ورود بار به محوطه از مسئول فريت . 2- بردن بار به دايره ارزيابي گمرك و انجام تشريفات گمركي. 3- گرفتن پته سبز گمركي و مراجعه به دفاتر شركتهاي حمل و نقل بار هوايي در بيرون از فريت جهت گرفتن بارنامه و تگ بار. 4- مراجعه به دايره فريت جهت چسباندن تگ بار برروي كالا و اتمام كار. مسافرين محترم مي بايست به چند نكته مهم ذيل توجه داشته باشند : 1- مسافري كه شركت هواپيمايي خاصي را براي مسافرت خود انتخاب مي كند لزوماً نبايد با همان شركت هواپيمايي بار خود را فريت نمايد و حق انتخاب با خود مسافر مي باشد. 2- از دادن پته سبز گمركي به افراد غير مسئول براي زدن بارنامه جداٌ خودداردي نمائيد و حتماً شركتهايي را كه داراي مجوز مي باشند و مكان آنها در فرودگاه مشخص شده است را براي اين كار انتخاب كنيد كه در انتهاي مطالب ليست اين شركتها آورده مي شود . 3- گمرك جمهوري اسلامي ايران هزينه اي براي انجام تشريفات گمركي دريافت نمي كند و فقط براي صدور پته كالاي فريتي مبلغ هزارتومان دريافت مي نمايد . هزينه اصلي فريت بابت بارنامه مي باشد كه مي بايست با شركت حملي كه اين كار را انجام مي دهد تسويه نمود. 4- شركتهاي هواپيمايي براي كسب سود بيشتر بارنامه هاي خود را به آژانس هاي حمل و نقل بارهوايي مي دهند تا براي آنها بازاريابي كنند . تفاوت قيمت در مسيري مشخص به دليل رقابت آژانسها با يكديگر مي باشد به همين دليل شخص مسافر قبل از بارنامه زدن مي بايست قيمت را از آژانس هاي مختلف در مسيرهاي مختلف استعلام و سپس نسبت به بارنامه زدن اقدام نمايد . 5- از آوردن كالاهايي كه ارسال آنها ممنوع مي باشد خودداري نمائيد تا در سالن فريت دچار مشكل نگرديد . برخي از كالاهاي ممنوع الصدور به شرح ذيل مي باشد : خروج اشياء عتيقه ، آثار هنري اصيل ، كتابهاي خطي و چاپ سنگي ، قطعات خوشنويسي شده، اوراق مينياتور و مصنوعات طلا و نقره، سنگهاي قيمتي، ارز، ريال ايران، تابلوهاي نقاشي اصل، قالي و قاليچه دستبافت عتيقه و هر نوع اشياي تاريخي و ميراث فرهنگي ممنوع است. خروج اسلحه و مهمات و تجهيزات نظامي از كشور ممنوع است . خروج هر نوع فيلم ، نوار ، سي دي و تابلوهاي نقاشي فقط با مجوز وزارت ارشاد ارسال مي گردد . ارسال برخي از وسايل هم به دليل اينكه براي ايمني هواپيما خطر ايجاد مي كند ممنوع مي باشد ، از قبيل: عطر ، ادكلن ، اسپري ، شامپو ، نرم كننده ها ، مواد آرايشي ، الكل ، شربت ، آبليمو ، سركه ، ترشيجات . سفري خوش را  ليست شركتها و آژانسهاي فعال در ترمينال بار فرودگاه بين براي شما آرزومنديم المللي امام خميني (ره) را با مراجعه به لينك ذيل مشاهده نماييد.

شعب بانك ها در ترمينال مسافري

سامان تلفن : ، 55،678،408 خدمات : ارزي / ریالي محل: سالن خروجي سپه تلفن : 55،678،267 خدمات : ارزي محل :سالن ورودي ملی تلفن : ، 55،678،151 خدمات : ارزي/ريالي محل: سالن خروجي 2 شعبه، سالن ورودي A 1 شعبه، ناحيه Check-in 2 شعبه شعبه اصلي : کیلومتر 30 اتوبان تهران – قم بانک ملی تجارت سالن ورودي خدمات :ارزي / ريالي خودپرداز :يك دستگاه سالن ورودي تلفن :51007040

 

 

مسافران پروازهای Economy که پروازهای طولانی دارند در معرض مشکلی به نام ترومبوز وریدی عمقی (DVT) هستند. به علت نشستن طولانی خون در سیاهرگ‌ها لخته می‌شود و باعث ورم عضو می‌شود، و معمولاً هم پاها را بیشتر درگیر می‌کند. با این‌که اتفاق نادری است ولی بهتر است پیش‌گیری های لازم را انجام دهید:

هر دو ساعت یک‌بار در راهروی هواپیما راه بروید و اندام‌تان را بکِشید. حتی رفتن به دست‌شویی هم بهتر از اصلن تکان‌نخوردن است.

پس بهتر است در صندلی‌های نزدیک به راهرو نشسته باشید تا سریع‌تر و راحت‌تر بتوانید بلندشوید و راه بروید.

آب و کلاً نوشیدنی‌های بدون الکل و بدون کافئین زیاد بخورید.

آخرین بروز رسانی مطلب در چهارشنبه ، 30 بهمن 1392 ، 14:23
 

تهران، خیابان مطهری، نرسیده به چهارراه سهروردی، پلاک 97، طبقه همکف، واحد 3 تلفن: 88537383

LiveZilla Live Help